„Mám strašidelný „dôkaz“, že ma Facebook počúva“, tvrdí známa Tiktokerka. Je to ale pravda?

Známa Tiktokerka hovorí, že ju Facebook odpočúva, aby jej zobrazil relevantnú reklamu. No má to jeden háčik, Facebook nikoho neodpočúva a ani to nepotrebuje robiť.

odpocuvanie facebook
Zdroj: pngegg.com, Vosveteit.sk

Dnes už asi len málokto verí, že na internete sa dá schovať súkromie. Všade prítomné sledovače analyzujú správanie používateľov, aby im naservírovali obsah, ktorý ich udrží na stránke čo najdlhšie. Prípadne im prispôsobí reklamu na mieru.

Mnohým ľuďom to nevadí, no aj oni majú svoju hranicu, ktorú tieto sledovače nemôžu prekročiť. Odpočúvanie rozhovorov je niečo, čo už je za touto pomyselnou hranicou. Portál thesun.co.uk upozorňuje na známu Tiktokerku, ktorá hovorí, že má nepriestrelný dôkaz, že ju smartfón odpočúva.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Viem, že ma môj telefón počúva,“, hovorí Tanya.

Spolu s týmto tvrdením zdieľala aj príspevok, v ktorom vysvetľuje, ako došla k tomuto záveru.

@tanya_moxie

I know my phone is listening to me 😂 😂#creepy #creepypasta #pedicure #toes #feet #like #love #foot #sisters #facebook #listen #spying #fyp

♬ Creepy and simple horror background music(1070744) – howlingindicator

Tanya vysvetľuje, že počas toho, ako bola na návšteve u svojej sestry, tak s ňou hovorila o neduhu svojho bývalého a súčasného partnera, ktorí boli posadnutí jej nohami.

„Tegan a ja sme sa rozprávali o tom, ako naši súčasní a bývalí boli posadnutí našimi nohami,“ vysvetlila.

Neskôr keď ukončili diskusiu, tak na počudovanie, sociálna sieť jej začala zobrazovať reklamu na silikónové nohy. Na prvý pohľad to vyzerá, že Facebook skutočne počúva rozhovory, je ale tomu skutočne tak?

Odpočúva Facebook vaše rozhovory?

Tvrdenia, že Facebook počúva naše rozhovory prichádzajú v pravidelných intervaloch ako bumerang. No v skutočnosti sa nikdy nepodarilo dokázať, že k tomu dochádza. Na túto problematiku sa v minulosti pozrelo viacero expertov z fachu a prišli k záveru, že sociálna sieť nás neodpočúva. Aj samotný Facebook toto tvrdenie pravidelne vyvracia.

„Facebook nepoužíva mikrofón vášho telefónu na informovanie reklám alebo na zmenu toho, čo vidíte v News Feed.

Niektoré nedávne články naznačujú, že musíme počúvať konverzácie ľudí, aby sme im mohli zobrazovať relevantné reklamy. Nie je to pravda.

Reklamy zobrazujeme na základe záujmov ľudí a iných profilových informácií – nie na základe toho, o čom hovoríte nahlas.

K vášmu mikrofónu pristupujeme iba vtedy, ak ste našej aplikácii udelili povolenie a ak aktívne používate špecifickú funkciu, ktorá vyžaduje zvuk.

Môže to zahŕňať nahrávanie videa alebo použitie voliteľnej funkcie, ktorú sme zaviedli pred dvoma rokmi, aby sme do aktualizácií stavu zahrnuli hudbu alebo iný zvuk.“, uviedol v minulosti hovorca spoločnosti.

Ako je potom možné, že vidíme reklamy na produkty, o ktorých sa rozprávame?

Reklamy na to, aby boli pre personalizované, nepotrebujú počúvať naše rozohovory. Len si predstavte to množstvo dát, ktoré by muselo byť uložené na serveroch. Rovnako nepraktická by bola aj analýza týchto konverzácií. No pravdou je, že sociálna sieť Facebook (a nielen tá) o nás zhromažďuje množstvo informácií. Napríklad sleduje, na čo ste klikli, aký príspevok ste označili, že sa vám páči, ako dlho ste pozerali na nejaký príspevok predtým, ako ste zrolovali nástenku nižšie a podobne. Takto sleduje prakticky každého. Reklamné systémy dokážu sledovať aj vašu polohu a rovnako sledujú aj vašich priateľov. Ak napríklad systém vyhodnotí, že sa stretávate s nejakou osobou príliš často, tak môže dospieť k záveru, že máte podobné záujmy a vyskúša vám zobraziť rovnakú reklamu.

„Budú zhruba vedieť (pozn. redakcie: reklamné systémy), kde bývate, čo sa vám páči, kto sú vaši priatelia, koľko zarábate peňazí, vaše politické presvedčenie a oveľa viac.“

Takže keď dostanete reklamy na niečo, o čom ste hovorili nahlas, je to takmer určite len inzerentom, ktorí vedia veľmi dobre predpovedať vaše záujmy a nie je to preto, lebo vás smartfón odpočúva.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre