Má dnešná AI (umelá inteligencia) vedomie? Zo slov šéfa OpenAI vám stuhne krv v žilách

Čaká nás éra, kedy AI predbehne človeka?

Huamnoid sophia
Zdroj: YouTube (Stylist Magazine)

Vývoj umelej inteligencie napreduje neuveriteľným tempom. Zatiaľ, čo pár rokov dozadu boli pre nás nepredstaviteľné stroje, ktoré boli plnohodnotne schopné interagovať so svetom, tak dnes je tomu inak. Na cestách môžeme stretnúť autonómne autá, môžeme s robotmi viesť diskusie a podobne. Nehovor viac o tom, že mnohé roboty „vybočujú“ z koľaji, ako boli naprogramované. Nie tak dávno svet obehlo vyjadrenie Moa Gawdata, bývalého obchodného riaditeľa spoločnosti Google X, ktorý prirovnal nimi vyvíjanú AI ku Skynetu z Terminátora. Reagoval na robota, ktorý mal dopredu určenú preddefinovanú úlohu ako aj postup, ako ju vyriešiť pričom z ničoho nič sa začal „predvádzať“. Mnoho vedcov a odborníkov dokonca tvrdí, že v budúcnosti AI technológia bude na Zemi vládnuť. V súvislosti s týmito vyjadreniami sa častokrát odvolávajú na hypotézu Singleton, ktorá hovorí o tom, že je to len ďalší krok v evolúcii.

Nech je ako chce, dnes vo všeobecnosti prevláda názor, že pokročilá AI sa stále nemôže rovnať ľuďom. Hlavným dôvodom prečo tak je, je absencia vedomia. O to viac slová Ilya Stuskevera, špičkového vedca spoločenstva OpenAI, vyvolávajú obavy o našu budúcnosť. Na tému upozorňuje portál Futurism.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

AI získava už vedomie

Dôvodom je, že Stuskever si myslí, že dnešné veľké neurónové siete už nadobúdajú vedomie. Na sociálnej sieti Twitter konkrétne uviedol, že:

„je možné, že dnešné veľké neurónové siete sú už trochu pri vedomí“.

Ako sme vyššie naznačili, jeho slová prichádzajú v čase, kedy stále prevláda myšlienka, že AI technológia nie je natoľko vyspelou, aby sa nám rovnala. Netreba preto hovoriť, že ide o nezvyčajný uhol pohľadu, ktorý môže na prvý pohľad vyzerať hlúpo, ale na druhej strane, ide o jedného z popredných predstaviteľov AI komunity, ktorý sa pozerá na celú situáciu z úplne inej perspektívy, ako bežní ľudia. Inými slovami, Stuskever nemusí byť na konci dňa moc ďaleko od pravdy.

Otázkou preto zostáva, získava súčasná AI technológia vedomie, či nie? Na túto otázku sa ťažko hľadá odpoveď, ale dnes už vieme povedať, že nadchádzajúce roky prinesú oveľa pokročilejšiu AI a to aj medzi bežných ľudí. Za spomenutie stojí napríklad uviesť, že nedávno Elon Musk uviedol, že budúcnosť spoločnosti Tesla vidí najmä v robotoch Tesla Bot. Musk v súvislosti s touto témou poodhalil viacero vízií. Jednou z nich napríklad je, že ľudia v budúcnosti nebudú musieť pracovať ak nebudú chcieť robiť, lebo budú dostávať minimálnu mzdu. Prácu za ľudí budú podľa neho vykonávať roboty. Rovnako uviedol, že Tesla boti zohrajú vo vývoji AGI dôležitú úlohu. Ide o oblasť v robotike, ktorá označuje schopnosť robota pochopiť alebo naučiť sa akúkoľvek intelektuálnu úlohu, ktorú sa môže naučiť a vykonávať človek.

Ako však Musk uviedol, tak dnes stále nevedie na 100% garantovať, že pokročilá AI sa v budúcnosti „nepokazí“. Uviedol, že budú robiť všetko preto čo bude v ich silách, aby sa tak nestalo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre