Lu Weibing zo Xiaomi hovorí, že nevie, či bude tento rok na trhu dostatok smartfónov. Prečo to hovorí?

Celosvetový nedostatok mikročipov takmer určite zasiahne aj smartfónový segment. Dodávky mikročipov sa naťahujú o niekoľko desiatok týždňov.

Zdroj: Youtube (808)
Zdroj: YouTube (808)

Trh s polovodičmi zažíva v posledných mesiacoch naozaj hlbokú krízu. Nedostatok surovín výrazne spomalil výrobu mikročipov vo všetkých kútoch sveta, pričom ich nedostatok zasiahol takmer všetky odvetvia, či už hovoríme priamo o smartfónoch, počítačoch, inej elektronike, ale napríklad aj o automobiloch. Nedostatok mikročipov sa poslednú dobu spomínal práve v súvislosti s obmedzením výrobu automobilov aj v našich končinách, ako aj v prípade nedostatku grafických kariet. Najnovšie správy však poukazujú na zlú situáciu už v spomínanom segmente smartfónov, pričom situácia sa v najbližších mesiacoch zrejme nijako zásadne nezlepší.

Čipy sú vypredané, krátenie dodávok smartfónov nie je vylúčené

Počas nedávneho predstavenia novej vlajkovej série Redmi K40 od populárneho čínskeho výrobcu sa ku téme nedostatku mikročipov na celosvetovom trhu vyjadril aj priamo generálny riaditeľ spoločnosti Redmi, Lu Weibing.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Lu Weibing počas konferencie uviedol, že „čipy sú tento rok vypredané, je ich obrovský nedostatok. Neodvážim sa prisľúbiť, že v tomto roku bude dostatok smartfónov.“

Qualcomm Snapdragon 888
Zdroj: Qualcomm

Podobne sa ku tejto problematike vyjadril aj hovorca spoločnosti Realme, ktorá v našich končinách zatiaľ nie je tak populárna, ako práve značky Redmi, či materské Xiaomi.

„Hlavné čipy a iné malé materiály (komponenty) od spoločnosti Qualcomm nie sú na sklade, vrátane napájacích a rádiofrekvenčných zariadení, “ uviedla spoločnosť Realme.

Na niektoré komponenty sa čaká aj desiatky týždňov

Podľa zdrojov v dodávateľských reťazcoch sa dodacia lehota niektorých mikročipov a iných komponentov naťahuje na naozaj neúmerne dlhú dobu. Spoločnosť Qualcomm v niektorých prípadoch predĺžila dodacie lehoty na viac ako 30 týždňov. V prípade zvukových čipov Bluetooth CSR dosiahla dodacia lehota úroveň až 33 týždňov.

Trh so smartfónmi možno zažije naozaj napätý rok

I keď jednotliví výrobcovia zatiaľ úplne nestresujú a na problém nedostatku čipov reagujú pomerne s nadhľadom, tento rok sa môže karta pomerne výrazne otočiť v ich neprospech. Neustále rozširovanie modelových radov a celkovo portfólia jednotlivých spoločností výrazne ovplyvňuje dopyt po mikročipoch a naťahovanie dodacích lehôt od výrobcov mikročipov im logicky príliš nehrá do kariet. Ak bude nedostatok mikročipov pretrvávať aj v najbližších mesiacoch, segment smartfónov sa môže v blízkej budúcnosti dostať do stavu, kedy na trhu nebudú dostupné najpopulárnejšie modely a záujemcovia o ne si budú musieť počkať aj niekoľko mesiacov.

Zdroj: Gizchina

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre