Ľadové štruktúry pod Antarktídou prezrádzajú vedcom ako vyzerá mesiac Europa: Dokážeme zistiť, či je mesiac vhodný pre život?

V novej štúdii vedci z University of Texas analyzovali sneh pod ľadovým šelfom, ktorý môže odzrkadľovať situáciu na Europe.

Oceány v útrobách ľadových mesiacov majú teplotu pod nulou, no nezamrznú. Prečo?
Zdroj: NASA

Mesiac Jupitera, Europa, má pravdepodobne pod ľadovou škrupinou oceán s vhodnými podmienkami pre život. Zatiaľ čo vesmírne agentúry pripravujú ambiciózne misie, ktoré by túto teóriu potvrdili, vedci sa pokúšajú túto otázku zodpovedať zo Zeme.

Nová štúdia z University of Texas preskúmala zvláštny druh snehu, ktorý sa vyskytuje pod ľadovými šelfmi našej planéty. Predpokladá sa, že rovnaký typ snehu môže existovať aj pod ľadovou škrupinou Europy a mohol by poskytnúť základné informácie o tom, či je mesiac vhodný pre život alebo nie. Vo svojej práci píšu, že tento podvodný sneh e oveľa čistejší, než iné druhy ľadu, čo môže znamenať, že ľadový obal mesiaca je menej slaný, než sa predpokladalo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ide o dôležitú informáciu, ktorá pomôže nadchádzajúcim vesmírnym misiám ako je napríklad misia Europa Clipper. Soli v ľade môžu totiž výrazným spôsobom ovplyvniť to, do akej hĺbky radar uvidí. Poznať zloženie ľadu na mesiaci zároveň vedcom pomôže pochopiť dáta, ktoré sonda zachytí.

„Počas prieskumu mesiaca nás bude zaujímať hlavne slanosť a chemické zloženie oceánu. To sú jedny z najzákladnejších charakteristík pri určovaní obývateľnosti, či typu života, ktorý sa môže vo vodách nachádzať,“ vysvetľuje vedúca štúdie, Natalie Wolfenbarger.

Europa je mesiac veľký približne ako ten náš. Na povrchu sa nachádza niekoľko kilometrov hustá vrstva ľadu. Pod ňou sa nachádza oceán, ktorého teplota, tlak a slanosť môže zodpovedať podmienkam, ktoré nájdeme pod ľadovým šelfom Antarktídy. V rámci novej štúdie sa preto vedci pozreli na dva odlišné spôsoby zamŕzania vody pod šelfmi. Podľa jedného spôsobu ľad rastie priamo spod šelfu, zatiaľ čo druhý spôsob hovorí o ľadových kúskoch, ktoré sa vytvoria v podchladenej vode. Tie sa dostávajú vyššie a nakoniec usadnú na spodnej strane šelfu.

Život na Europe?

V oboch prípadoch však tieto procesy môžu spôsobiť to, že ľad je menej slaný ako voda. V prípade hrubej ľadovej vrstvy Europy je tento rozdiel podľa výsledkov štúdie výraznejší. Ľad Europy by tak mohol byť až niekoľkonásobne čistejší, čo ovplyvňuje jeho silu, ale i spôsob akým vodí teplo a rôzne sily, ktoré na ľad vplývajú.

Vedci z NASA tvrdia, že výskum ponúka úplne nový spôsob, ako sa môžeme na vodné svety pozerať. S novými informáciami môžu vedci z vesmírnych agentúr lepšie pripraviť potenciálne misie, ktoré mesiace s ukrytým oceánom preskúmajú. Europa je jedným z nich, ďalšími potenciálnymi svetmi sú Enceladus alebo napríklad aj Titan.

Štúdia však potvrdila jeden základný predpoklad, teda že možnú obývateľnosť mesiacov vo vonkajšej časti Slnečnej sústavy možno odvodiť aj z podmienok odpozorovaných na Zemi. Práve vďaka tejto práci budú môcť výskumníci lepšie prispôsobiť radar misie Europa Clipper. Tá by mala odštartovať v roku 2024 a pomôcť nájsť odpoveď na otázku, či môže život existovať aj za hranicami našej planéty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre