Koľko pamäte RAM dnes potrebuje priemerný smartfón? Pozrite sa, či patríte do priemeru aj vy!

Aj na veľkosti pamäte RAM záleží a ak by ste si radi vybrali smartfón, ktorý bude pre vás vhodný, pozrite sa, koľko tejto pamäte by mal mať.

RAM pamat
Zdroj: Vosveteit.sk

Pri výbere nového smartfónu by sme sa mali pozerať na viacero špecifikácií a aj keď nás dokážu zlákať niektoré špecifikácie nových smartfónov ako napríklad bezdrôtové nabíjanie, nemali by sme zabúdať ani na základ zariadení. Medzi základ smartfónov môžeme zarátať napríklad procesor smartfónu, kapacita batérie, či pamäťová konfigurácia zariadenia. Do pamäťovej konfigurácie spadá interné úložisko smartfónu, no samozrejme aj pamäť RAM. A zatiaľ čo výber veľkosti interného úložiska závisí len na nás a našich požiadavkach, veľkosť pamäte RAM by sa mala odvíjať od viacerých faktorov. A na to, koľko tejto pamäte by sme mali mať dnes v smartfónoch sa teraz pozrieme spoločne vďaka komunite Xiaomiui.

2 či 3GB pamäte RAM sú dnes nepostačujúce

Ak by sme sa obhliadli do minulosti, pred približne šiestimi rokmi mohli byť 2 či 3GB pamäte RAM štandardom. Dnes by nám ale smartfón s takouto operačnou pamäťou vystačil maximálne tak na prehliadanie sociálnych sietí a využívanie aplikácií v Go verziách. Navyše by sme sa nevyhli zásekom a problémom so smartfónom, keďže táto pamäť naozaj smartfónu nestačí. Ak by sme teda dnes využívali smartfón s touto pamäťou, zrejme by sme museli v smartfóne využívať aj dobrú custom ROM. Novšie verzie systému Android totiž vyžadujú vyššie parametre a 2 alebo 3GB pamäte RAM sú hlboko pod základnými požiadavkami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

4GB pamäte môžu byť pre nás odrazovým mostíkom

Ak by sme si dnes zvolili smartfón so 4GB pamäte RAM, zrejme by sme siahli po základe, aký je dnes potrebný pre správne fungovanie smartfónu. Model s takouto operačnou pamäťou môžeme využiť napríklad pre sociálne siete, surfovanie po internete, či hranie základných hier pri stredných, či vyšších detailoch v závislosti od procesora. Túto pamäťovú verziu dnes môžeme nájsť zvyčajne v strednej triede smartfónov, pričom ide o dobrú voľbu pre základné úkony v smartfóne.

Redmi Note 11_recenzia
Zdroj: Vosveteit.sk

6GB pamäte RAM sa stáva štandardom

Vo väčšine prípadov v strednej, či vyššej strednej triede smartfónov nájdeme zariadenia so 6GB pamäte RAM. Táto verzia pamäte RAM sa zvyčajne kombinuje so 64GB alebo 128GB interného úložiska. Zariadenia s takouto pamäťou opäť zvládajú všetky úkony ako je surfovanie po internete, využívanie sociálnych sietí a hranie hier. Rátať môžeme aj s lepším multitaskingom pre prácu s viacerými aplikáciami súčasne. Výkon smartfónu sa ale aj v tomto prípade odvíja od použitého procesora v zariadení.

8GB pamäte pre lepšiu prácu so smartfónom

Ako vlajkové lode, tak aj vyššia stredná trieda smartfónov dnes už využíva verzie s 8GB pamäte RAM. Pri tejto verzii smartfónu už môžeme pokojne využívať aj 10 aplikácií súčasne a v závislosti od procesora môžeme hrať hry pri vysokých detailoch. V prípade týchto smartfónov však už zvyčajne môžeme rátať aj s lepším procesorom. Hranie hier ani náročnejšie úkony by tak pre takéto smartfóny nemali byť problémom.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G
Zdroj: YouTube (GSMArena Official)

12GB (a viac) pamäte RAM pre herné smartfóny

Ak si kupujeme smartfón s 12GB pamäte RAM či viac, zvyčajne si ho kupujeme pre náročnejšie úkony. Medzi ne môžeme zarátať náročnejšie hry pri vysokých detailoch, keďže zvyčajne takúto veľkosť pamäte nevyužijeme. Pre bežného používateľa je teda takáto pamäťová konfigurácia už takmer zbytočná. Ak však patríme medzi náročnejších používateľov smartfónu či hráčov, táto pamäťová konfigurácia s 12GB pamäte RAM môže byť pre nás vhodná.

Koľko pamäte RAM má váš smartfón? A stačí vám takáto konfigurácia? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre