Jupiter má nový mesiac! Objavil ho študent, ktorý cez leto nemal čo robiť

Ako sa amatérskemu vedcovi podarilo objaviť nový mesiac?

Jupiter
Mesiace Jupitera, Europa a Io. Zdroj: Wikipedia

Jupiter je najväčšia planéta Slnečnej sústavy, ktorá má okolo seba až 79 mesiacov. K nim sa pripočíta jeden nový, ktorý bol objavený amatérskym astronómom, Kai Lym, píše portál Space.

Zároveň je to prvýkrát, čo sa amatérskemu vedcovi podarilo objaviť mesiac okolo iného kozmického telesa. Predpokladá sa, že Jupiter môže mať desiatky, možno až stovky neobjavených mesiacov, ktoré krúžia okolo plynného obra. Jupiter je totiž najväčšou planétou sústavy, čo znamená, že má aj veľké gravitačné pole.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto planéta preto strháva okolité kozmické objekty k sebe a v budúcnosti by mohla zachytiť aj ďalšie mesiace. Ten najnovší sa radí do skupiny Carme. Skupinu satelitov Carme tvoria prevažne drobné kozmické objekty zvláštnych tvarov. Charakteristickou vlastnosťou tejto rodiny je retrográdny pohyb – mesiace obiehajú proti smeru rotácie Jupitera. Ich obežná dráha je zároveň extrémne vychýlená od roviny, v ktorej obiehajú ostatné mesiace.

Letné hobby

Najväčším mesiacom rodiny je Carme, od ktorého je názov odvodený. Tento mesiac má priemer 23 km. Predpokladá sa, že Carme je asteroid, zachytený gravitáciou plynného obra. Po zachytení nastala kolízia a ostatné mesiace, spadajúce do tejto rodiny, sú vlastne úlomky z asteroidu. Ly odhalil drobný mesiac tak, že sa pozrel na dáta z roku 2003, ktoré boli vytvorené teleskopom Canada-France-Hawaii Telescope.

Vo februári toho roku boli mesiace Jupitera najjasnejšie, a to kvôli javu, ktorý sa nazýva opozícia. Tá nastáva, keď sa planéta, alebo iný kozmický objekt, nachádza na opačnej strane oblohy, ako Slnko. Práve vo februári 2003 sa Zem nachádzala medzi našou hviezdou a plynným obrom, vďaka čomu mohli vedci jasne pozorovať sústavu Jupitera a jeho mesiacov.

Pomocou teleskopu Subaru následne zistil, že nový mesiac obehne planétu za 22-dní. Vďaka tomu Ly zistil, že je nový mesiac viazaný na gravitáciu Jupitera. Následne bolo preňho jednoduché mesiac objaviť a potvrdiť jeho existenciu. Využil na to aj ďalšie dáta. Objav Kaia Lyho je naozaj fascinujúci a prvý svojho druhu. Ly sa ale pre portál Space and Telescope vyjadril, že to bolo jeho letné hobby predtým, než sa zas vráti do školy.

Zatiaľ nie je známe, ako sa bude nový mesiac volať, no momentálne sa označuje ako EJc0061. NASA sa oficiálne vyjadrila, že názov nového mesiaca musí končiť na e, ako posledné písmeno rodiny Carme, do ktorej sa radí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre