Jeden štart rakety Starship bude „šialene lacný“, naznačuje Elon Musk. Budú lety do vesmíru dostupné aj pre bežných ľudí?

„Toto sú šialene nízke čísla podľa vesmírnych štandardov“ uviedol Musk.

start rakety spacex
Zdroj: unsplash.com (SpaceX)

Hoci dostať sa z jednej časti Zeme na druhú prostredníctvom lietadiel je vo veľkej miere dostupné pre širokú verejnosť, tak v prípade letov do vesmíru, tomu tak nie je. Pre nikoho nebude asi prekvapením, že náklady spojené so štartom vesmírnych rakiet siahajú do astronomických čísiel. Zdá sa však, že v budúcnosti by tomu tak nemuselo byť. Naznačujú to slová Elona Muska, upozorňuje portál Futurism.com.

Musk v rámci prezentácie pre investorov rozprával o progrese vo vývoji vesmírnej rakety Starship (pozn. redakcie: Starship je dvojstupňová nosná raketa, ktorá je zároveň aj kozmickou loďou), ktorá by mala v budúcnosti zohrať významnú úlohu pri objavovaní vesmíru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Náklady na jeden štart lode Starship môžu byť veľmi nízke

Ako sme u Muska zvyknutí, tak hovoril o mnohých sľuboch a plánoch spoločnosti do budúcnosti. Jednou z oblastí, ktorej sa venoval, boli aj náklady spojene so štartom rakety. Podľa jeho slov, budúce náklady jedného štartu rakety Starship, budú stáť „len niekoľko miliónov dolárov“ pričom dodal, že cena možno bude dokonca len jeden milión dolárov za let.

Pre mnohých sa môže zdať, že milión dolárov je obrovský náklad, opak je však pravdou. Ako uviedol Elon Musk, pri pohľade na dnešné náklady spojené so štartmi rakiet, ide o šialene nízke náklady.

„Toto sú šialene nízke čísla podľa vesmírnych štandardov“ uviedol Musk.

Len pre porovnanie, ak by sa slová Elona Muska naplnili, tak by bol Musk schopný poslať 100 astronautov do vesmíru za približne päťdesiatinu nákladov, čo stojí vyslanie jedného astronauta na ISS. Áno, čítate správne, jedno sedadlo s astronautom aktuálne stojí približne 55 miliónov dolárov.

Musk ďalej spresnil, že ich čaká ešte dlhá cesta, aby dosiahli takúto úsporu nákladov. Ako však ďalej prízvukoval, tak si je takmer istý, že v dohľadnej dobe sa im podarí cenu jedného štartu stlačiť pod 10 miliónov dolárov.

Elon Musk ďalej hovoril aj o plánoch súvisiacich s kolonizáciou Marsu. Uviedol, že odhaduje, že na červenú planétu bude potrebné doviesť približne 150 milión ton materiálu, aby sa podarilo na Marse vybudovať sebestačné mesto. Rovnako niekoľkokrát prízvukoval, že rakety Starship sú toho schopné. Len pre zaujímavosť, Starship je v súčasnosti navrhnutá tak, aby zvládla vyniesť na obežnú dráhu našej planéty približne 100 až 150 ton materiálu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre