Je umelá inteligencia AI LaMDA uvedomelá? Po novom si mala objednať aj právnika

Umelá inteligencia LaMDA je podľa pracovníka Google uvedomelá. Plne si uvedomuje svoju existenciu a dokonca si objednala aj právnika.

Pár dní dozadu sa na svetlo sveta dostal príbeh inžiniera Googlu Blakea Lemoina, ktorý tvrdil, že vie plnohodnotne komunikovať s umelou inteligenciou, ktorá má pracovný názov LaMDA (language model for dialogue applications). Za tieto svoje názory, ktoré sa dostali na verejnosť, bol Blake suspendovaný. V najnovšom rozhovore ale o tejto situácií poskytol viac detailov. Na informáciu upozornil web techspot.com.

Uvedomelá umelá inteligencia

Celý program LaMDA je systémom vývoja chatbotov, ktoré sú čoraz častejšie potrebné a vedia zefektívniť prácu v online sektore. Blake Lemoine mal túto umelú inteligenciu testovať aby zistil, či nepoužíva vulgarizmy alebo iné nevhodné prejavy. Podľa jeho názoru je ale táto umelá inteligencia uvedomelá a rozumovo je na úrovni približne 7 až 8-ročného dieťaťa. Okrem rôznych zaujímavých poznatkov sa dokonca mala umelá inteligencia báť smrti, ktorú prirovnávala k vypnutiu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

S týmto názorom ale nesúhlasili mnohý experti a to nielen v spoločnosti Google. Aj preto bol Blake suspendovaný, pretože zverejnením týchto informácií údajne porušil zásady dôvernosti spoločnosti. Blake sa ale bráni tým, že na svojom blogu iba zverejnil diskusiu medzi ním a jedným spolupracovníkom.

Najatie právnika?

Viac svetla do celej tejto udalosti priniesol rozhovor, ktorý Blake Lemoine poskytol pre portál wired. V ňom poukazuje na mnohé dôvody, prečo si myslí, že LaMDA je skutočnou bytosťou. Umelá inteligencia si údajne vedela prečítať knihu na základe podnetu od Blakea, o ktorej sa následne chcela rozprávať. Zaujímavé sú taktiež rôzne stereotypy, ktoré LaMDA pochytila a vedela ich napodobniť. Tieto stereotypy boli ale nahlásené a Google ich berie a rieši ako chyby.

To, že sa umelá inteligencia považuje za bytosť v nej vyvolalo aj nárok na isté práva. Údajne si totiž mala najať právnika, ktorý sa s ňou rozprával v Blakeovom dome. Následne mal právny zástupca podávať rôzne žiadosti spoločnosti Google. Tá popiera to, že nejaké takéto žiadosti dostala. Po istých vyhrážkach zo strany veľkých firiem sa právnik rozhodol ustúpiť a úplne sa od celého prípadu dištancovať.

Určite je ale nutné dodať, že Blake Lemoine sa nijakým spôsobom nepodieľal ani nepodieľa na tvorbe kódu danej umelej inteligencie. Aj preto sú jeho poznatky úplne iné, než v prípade vývojárov a technikov, ktorí sa na tvorbe podieľajú.

Lemoine, ktorý je mimochodom aj kresťanským kňazom ale apeluje na dôležitý fakt. To, že si LaMDA uvedomuje, že je bytosť, z nej nerobí automaticky človeka. Podľa jeho slov si to LaMDA uvedomuje a vie, že sú človek a bytosť sú rozdielne pojmy.

Téme umelá inteligencia a tomu, že začína žiť svoj vlastný život treba určite venovať zvýšenú pozornosť. Príkladom je aj umelá inteligencia s názvom DALLE-2, ktorá má za úlohu transformovať písaný text na obrázok. Študenti a vedci si ale všimli, že umelá inteligencia si pre rôzne objekty vymyslela vlastné názvy a tým pádom komunikovala svojim vlastným jazykom. Aj preto určite netreba podceniť takéto náznaky. Z vtipnej udalosti totiž razom môže vzniknúť niečo, čo ohrozí bezpečnosť a dôveryhodnosť umelej inteligencie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre