Je naivné myslieť si, že bol vesmír vytvorený špeciálne pre nás: Nová štúdia napadla akceptovanú vedeckú teóriu

Mohol by náš vesmír existovať, aj keby pracoval na iných princípoch?

Existuje za hranicou vesmíru nekonečné množstvo ďalších vesmírov?
Zdroj: YouTube(online367)

Medzi fyzikmi prevláda teória, že náš vesmír bol presne naladený tak, aby umožnil vznik inteligentného života. Ak by sa totiž základné parametre, ako napríklad hmotnosti elementárnych častíc zmenili čo i len o malú časť, odrazu by nedokázali vzniknúť tie najzákladnejšie látky potrebné pre život – vrátane galaxií, hviezd a planét.

Šanca že náš vesmír vznikol takým spôsobom, akým vznikol, je podľa množstva vedcov až astronomická a vyzerá to tak, akoby bol jeho vznik riadený nejakou vyššou silou. Teória iných vesmírov sa snaží tento problém obísť tým, že podľa nej môže existovať nekonečné množstvo ďalších vesmírov a každý z nich má o trochu iné parametre. V tom prípade by bolo len otázkou času, kedy by vznikol taký vesmír, ako ten náš.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečo je náš vesmír taký, aký je?

Obe teórie ale existujú len na papieri, aspoň nateraz. Naše technológie zatiaľ nie sú dosť vyspelé na to, aby sme sa pozreli za hranicu nášho vesmíru. Ak vôbec nejaká hranica naozaj existuje. Vedci tak musia pracovať len s tým, čo vidia a nová štúdia nám dáva na evolúciu vesmíru novú perspektívu, píše portál SciTech Daily.

Vedci z inštitútu Foundational Questions Institute nedávno vydali správu, ktorá tvrdí, že inteligentný život sa mohol vyvinúť aj v prípade, ak by vesmír fungoval výrazne odlišným spôsobom. Ich práca priamo napáda teóriu o multiverze – existencii rozdielnych paralelných vesmírov.

„Ak by bol vesmír ‚vyladený‘ pre život, toto ladenie by nemuselo byť až tak presné, ako sa domnievame. Podľa našich výpočtov si ladenie rádiovej stanice vyžaduje väčšiu precíznosť, ako ladenie parametrov nášho vesmíru,“ vyjadrila sa Miriam Frankel, autorka štúdie.

Podľa nej je ilúziou to, že sa náš vesmír javí, ako keby bol stvorený špecificky pre vývoj inteligentného života. Prečo náš vesmír vlastne vznikol a prečo vznikol práve týmto spôsobom sú otázky, ktoré posledné roky pútajú pozornosť tých najbystrejších vedcov na svete. Fyzici sa zamerali na zákony fyziky a rôzne konštanty, ktoré musia platiť, nech sa nachádzate kdekoľvek. Práve tu zistili, že ak by sa čo i len jedna konštanta vychýlila, vesmír by vyzeral úplne inak. Nebol by až tak priateľský pre život.

Vesmír si nájde inú cestu

Miriam Frankel ale tvrdí, že je naivné myslieť si, že život nemôže vyzerať úplne inak. Jedným dychom zároveň dodáva že ak by sa zmenil v našom vesmíre len jeden parameter, mohol by sa celý rozpadnúť. Ak by sa ale súčasne zmenilo niekoľko konštánt, mohol by vzniknúť vesmír, ktorý by dokázal podporovať život, aj keď úplne iný, než na aký sme zvyknutí. Podľa nej je teória o dokonale vyladenom vesmíre len ilúziou.

Rovnaký názor zastáva aj Fred Adams, expert na tému vesmírneho „ladenia“. Tvrdí, že rovnice, ktoré popisujú fungovanie nášho vesmíru majú viac ako jedno riešenie. Hviezdy môžu fungovať aj v prípade, že sa výrazne zmenia niektoré z ich základných konštánt. Adams dodáva, že ak vo vesmíre prestane pracovať určitý fyzikálny proces, potom ho rýchlo nahradí niečo iné.

Záhada vzniku nášho vesmíru teda ostáva stále nevyriešená. Ak by sa ale potvrdilo to, že vesmír môže fungovať a podporovať život aj za iných podmienok, potom by teórie o paralelných vesmíroch pomaly strácali svoju dôležitosť. Existencia iného vesmíru, ktorý existuje vedľa toho nášho znie ako vystrihnutá zo sci-fi. V teoretickej fyzike ale mala svoje miesto, pretože dokázala vysvetliť obrovskú náhodu, že náš vesmír vznikol takým spôsobom, akým vznikol.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre