iPhone 14 sa dostane aj do Ruska. Ide o tovar vhodný na paralelný dovoz, hovorí miestny minister obchodu

Ruský minister obchodu stihol už povedať, že iPhone 14 je vhodný na paralelný dovoz do Ruska. Otázkou zostáva, ako sa k vzniknutej situácii postaví Apple.

Rusko a dovoz iPhone 14
Zdroj: Apple, Vosveteit.sk

Spoločnosť Apple v priebehu včerajšieho dňa predstavila novú produktovú líniu telefónov iPhone 14. Telefóny v priebehu nasledujúcich týždňov budú dostupné na viacerých trhoch s výnimkou Ruska, kde smartfóny oficiálnou cestou nebude možné kúpiť.

Dôvodom, prečo nebudú telefóny v Rusku oficiálnou cestou dostupné, je vojna na Ukrajine. Mnoho nadnárodných spoločností potom, ako Kremeľ napadol nášho východného suseda, sa rozhodlo na protest proti agresii opustiť miestny trh.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ruský trh opustilo viacero významných firiem vrátane výrobcov smartfónov. Ide napríklad o Samsung, ale aj americký Apple. Tovar mnohých spoločností sa stal tým pádom v Rusku nedostupným. Krajina odpovedala na tento problém tým, že povolilo maloobchodníkom dovážať produkty zo zahraničia bez povolenia majiteľa ochrannej známky.

Rovnako treba uviesť, že krajina sa pokúsila absentujúci tovar nahradiť aj domácimi značkami. To ale nedopadlo podľa predstáv Kremľa. V súvislosti s telefónmi spoločnosti Apple môžeme spomenúť „ruský iPhone“, ktorý promovala miestna politička, Butina Maria. Samozrejme, tento model telefónu nemožno rovnať so zariadeniami spoločnosti Apple. Odporúčanie miestnej političky skôr pobavilo, ako ho možno brať vážne. Model telefónu, ktorý odporučila, hoci bol pomerne novým, tak jeho komponenty boli niekoľko rokov staré.

„iPhone 13 je vhodný na paralelný dovoz,“ hovorí Manturov

No zdá sa, že Rusi by sa mohli predsa len dostať k novým telefónom spoločnosti Apple. Naznačil to Denis Manturov, ktorý je miestny minister obchodu.

Agentúra NEXTA, ktorá upozornila na vyjadrenie politika uviedla, že Manturov už stihol vydať povolenie na dovoz telefónov spoločnosti v rámci paralelného importu.

„#Apple usporiadal svoju výročnú prezentáciu kde ukázal novinky vrátane nového #iPhone14.

Šéf #ruského ministerstva priemyslu a obchodu Manturov už povedal, že iPhone 14 bude do krajiny dodaný prostredníctvom paralelného dovozu.“, píše agentúra v príspevku nižšie.

Nezodpovedanou otázkou zostáva, ako sa postaví k tomu americký Apple. Spoločnosť totiž môže softvérovo obmedziť fungovanie nových telefónov naprieč ruským trhom. Či ale tak správy, dnes nevieme povedať. Možná je aj situácia, že technologicky gigant prižmúri nad týmto oči a ponechá tak možnosť kúpy telefónu aj Rusom.

Ako by sa podľa vás mal zachovať Apple? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo prostredníctvom sociálnych sieti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre