Internetové pripojenie s rýchlosťou 178 terabitov za sekundu? Výskumníci UCL dokázali, že sa to naozaj dá

Výskumníkom zo známej univerzity UCL v Spojenom kráľovstve sa podarilo dosiahnuť doposiaľ najrýchlejší dátový prenos

Rychlost internetu
Zdroj: Vosveteit.sk

Viete si predstaviť, že by ste dokázali do svojho zariadenia, či externého úložiska stiahnuť celú knižnicu s tisíckami filmov v priebehu jednej sekundy? I keď ide o naozaj abstraktnú predstavu, nie je až taká nerealistická, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Výskumníkom zo známej univerzity UCL, ktorá sídli v anglickom Londýne, sa totižto len nedávno podarilo dosiahnuť doposiaľ najrýchlejší dátový prenos na svete.

178 terabitov za sekundu

Za dosiahnutím doposiaľ najvyššej prenosovej rýchlosti na svete stojí nový systém rozširujúci šírku pásma až na neuveriteľných 16,8 THz. Väčšina dátovej infraštruktúry momentálne využíva 4,5 THz šírku pásma, pričom najmodernejšie technológie ju posúvajú na 9 THz. Preskočenie až na takmer 17 THz frekvenciu je však úplne iný míľnik, ktorý zrejme nikto neočakával.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Väčšia šírka pásma je výsledkom novej GS (geometric shapes) konštelácie. V praxi ide o špeciálne kombinácie signálov, ktoré v tomto prípade menia jas, fázu a polarizáciu vlnových dĺžok. Výsledkom je, že je možné preniesť oveľa väčšie množstvo dát a to s minimálnym rušením signálu.

Ako informujú výskumníci v samotnej štúdii, nový rekord bol prekvapivo dosiahnutý iba pomocou moderne dostupných technológií. V prvom rade ide existujúce zosilňovacie technológie, ktoré sú využívané už dnes. Pri špeciálnom zapojení zosilňovačov v intervaloch od 40 do 100 km by v reálnych podmienkach malo dôjsť ku značnému navýšeniu rýchlosti a to bez nutnosti výmeny optického kábla, čo je násobne drahší proces.

Porovnanie s domácim internetom

Pre väčšinu z nás je rýchlosť 178 terabitov za sekundu doslova nepredstaviteľná. Pri prevode na megabity je však tákáto rýchlosť o niečo bližšia nášmu vnímaniu. Hodnota 178 000 000 megabitov za sekundu je síce stále ako z iného vesmíru, no aspoň ju je možné porovnávať s domácimi rýchlosťami internetového pripojenia. Aktuálne najrýchlejším bežne dostupným typom internetového pripojenia cez optický kábel je gigabitové pripojenie s rýchlosťou 1 000 Mbps. Väčšina z nás však zrejme využíva internet s rýchlosťou radovo v desiatkach Mbps, čo sú viac než len postačujúce hodnoty.

Samozrejme, rýchlosť 178 Tbps v domácich podmienkach nikdy neuvidíme. Využitie takýchto rýchlostí by mohlo prísť vhod najmä v prepojeniach veľkých dátových centier, či cloudových úložísk. Keďže infraštruktúra nevyžaduje značnú a finančne náročnú premenu, je dosť možné, že zavedenie podobnej technológie uvidíme už čoskoro.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre