Huawei stále čaká na udelenie licencií americkou vládou

Huawei stále čaká na udelenie licencií americkou vládou. Od 29. júla, kedy americký prezident oznámil ukončenie hospodárskej blokády sa v podstate nič neudialo

Donald Trump sankcie huawei trump-3508121_960_720
Zdroj: Pixabay.com

Hoci nedávno americký prezident, Donald Trump,  verejne vyhlásil, že Huawei povolia opätovne obchodovať s  americkými spoločnosťami, tak  doteraz sa tak nestalo. Upozorňuje na to portál HuaweiCentral.com.

Portál ďalej píše, že americká vláda aktuálne oznámila, že čoskoro vydá licencie spoločnostiam, aby mohli opätovne obchodovať s  čínskym Huawei. Bohužiaľ však presný dátum či harmonogram ešte nepoznáme. Tajomník Ministerstva obchodu, Wilbur Ross, ďalej potvrdil, že spoločnosť aj naďalej zostane na zozname Entity list. V praxi to bude znamenať, že udeleniu licencií bude prebiehať dlhá tortúra v podobe kontrol a inšpekcií. Wilbur Ross tiež potvrdil správy týkajúce sa obmedzení nákupu tovarov a  služieb čínskym Huawei, že  im budú povolené  len  na produkty, ktoré sú široko dostupné a neohrozujú národnú bezpečnosť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V  súčasnosti celý konflikt je na bode mrazu, a to aj napriek vyjadreniam amerického prezidenta. Hoci Donal Trump verejne vyhlásil zrušenie obmedzení, tak aj napriek tomu spoločnosť nemôže obchodovať s americkými firmami, kým neprebehne povinné „kolečko“ v podobe nevyhnutnej administratívy.

Celý konflikt trvá už od mája

Len pre rekapituláciu, spoločnosť Huawei bola zaradené na zoznam „Entity list“ v  máji tohto roka. Následne americké firmy začali hlásať ukončenie dodávok svojich služieb. Výnimkou nebol ani technologický gigant Google so svojim operačným systémom Android. Sankcie sa dotkli dokonca aj spoločností sídliacich mimo USA, ktoré využívajú americké technológie. Krátko nato americká vláda „poľavila“ a udelila spoločnosti Google 90-dňovú výnimkou v spojitosti s operačným systémom Android. Medzičasom sa za Huawei postavila čínska vláda, ktorá ohlásila vlastný „Black list“ amerických spoločností, a  spoločnosť Huawei podala sťažnosť na Americký ústavný súd. 29. júna americký prezident verejne vyhlásil na summite G20 ukončenie hospodárskej blokády. Od tohto momentu sa síce objavujú sporadicky správy o  konflikte, ale viac menej je zachovaný status quo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre