Hackeri z Anonymous zverejnili 900 000 e-mailov od najväčšej ruskej štátnej mediálnej spoločnosti

Hackeri z Anonymous opäť udreli. Zverejnili viac ako 900-tisíc e-mailových správ zo štátom vlastnenej mediálnej spoločnosti VGTRK.

anonymous-kyberneticky-utok-na-rusko
Zdroj: Pixabay.com, úprava: Vosveteit.sk

Hackeri z Anonymous v priebehu posledných týždňov deň čo deň zapĺňajú plátky mnohých médií. Dôvodom sú rôzne kybernetické útoky namierené na Rusko. Naposledy napríklad zverejnili menný zoznam 120-tisícov vojakov, o ktorom hovoria, že ide o okupantov Ukrajiny.

Ešte koncom marca hackeri uviedli, že sa im podarilo dostať do systémom mediálneho giganta VGTRK (All-Russia State Television and Radio Broadcasting Company). Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o konzorcium, pod ktoré patria desiatky významných médií naprieč krajinou, ale aj mimo nej. Spoločnosť prevádzkuje päť národných televíznych staníc, dve medzinárodné siete médií, päť rozhlasových staníc a viac ako 80 regionálnych televíznych a rozhlasových sietí. Medzi známejšie média, ktoré patria do portfólia konzorcia, patrí napríklad tlačová agentúra Sputnik, či televízny kanál Rossiya 1.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Anonymous zverejnilo 800 GB dát z mediálnej skupiny VGTRK

Emma Best z DDoSecrets najnovšie informuje, že bolo zverejnených viac ako 900-tisíc e-mailových správ (z približne 250 schránok) a viac ako 4-tisíc ďalších dokumentov. Celkovo ide o takmer 800 GB dát pochádzajúcich z mediálnej skupiny VGTRK. E-maily, ktoré podľa všetkého zahŕňajú viac ako 20 rokov komunikácie, boli poskytnuté žurnalistickému kolektívu DDoSecrets hackerskou skupinou známou ako Network Battalion 65.

Prvé náhľady dokumentov, ktoré medzičasom začali kolovať médiami, ukazujú, že naprieč krajinou dochádzalo k manipulácii obsahu v médiách. E-mailová komunikácia rovnako odhaľuje, že zatiaľ, čo pri bežných témach mali redaktori voľnú ruku, tak v prípade veľkej politiky museli korigovať informácie tak, ako im bolo nariadené.

Preštudovať všetku dokumentáciu, ktorá bola publikovaná, potrvá expertom pravdepodobne ešte nejakú dobu. V každom prípade, tieto e-mailové správy a ďalšie dokumenty dávajú ľuďom zvonka pohľad do toho, ako fungujú média v Rusku.

Záverom treba uviesť, že hackeri realizujú kybernetické útoky na Rusko, miestne významné spoločnosti, ale aj na miestnych oligarchov z dôvodu vojenskej agresie krajiny na Ukrajine. Cieľom týchto útokov je vytvoriť tlak na predstaviteľov krajiny, aby prestali okupovať Ukrajinu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre