GSMA odhaľuje, že hoci máme v našej histórii najviac pripojených ľudí k internetu, tak stále nejde o samozrejmosť

Pre mnohých je internet stále nedostupným.

Wi-Fi_internet slabe pripojenie
Zdroj: seekpng.com, úprava Vosveteit.sk

Internet pre mnohých z nás je samozrejmosťou. Sme pripojení, či už sme doma, v práci, ale i na cestách. Internet ako taký však nie je tak dostupným pre veľkú časť ľudí vo všetkých kútoch sveta, ukazuje najnovšia správa GSMA.

K internetu je pripojených najviac ľudí v našej histórii

Správa o stave mobilného internetového pripojenia 2021 odhaľuje, že internet nie je stále pre veľkú časť obyvateľov Zeme samozrejmosť. Štúdia odhaľuje, že v porovnaní s rokom 2019, pribudlo 225 miliónov pripojených používateľov k internetu. Celkovo je pripojených k internetu približne 51% populácie pričom tretina z nás sa pripája k internetu prostredníctvom svojho mobilného zariadenia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
GSMA vyvoj pripojenia k internetu
Zdroj: GSMA

Niektoré oblasti, ako je napríklad subsaharská Afrika, je z pohľadu pripojenia k internetu „čiernou dierou“. V tomto regióne viac ako 500 miliónov ľudí žijúcich v pokrytí širokopásmového internetu, internet nepoužíva. Táto situácia pritom pretrváva aj napriek tomu, že došlo nielen k zvýšeniu kvality pokrytia a výkonu siete, ale i k zníženiu cien v posledných rokoch. Zarážajúce na tomto regióne zároveň je, že existujú aj značné rozdiely medzi pohlaviami, ale i mestskými a vedeckými oblasťami v súvislosti s pripojením k internetu, pričom ženy majú o 37% menšiu pravdepodobnosť, že budú používať mobilných internet v porovnaní s mužmi. Obdobnú situáciu možno však sledovať aj v iných regiónoch planéty, hoci ta situácia nie je natoľko vypuklou.

Zaujímavosť zároveň je, že mobilný telefón je v mnohých regiónoch sveta jediným typom zariadenia, ktorý umožňuje ľuďom pristupovať k internetu. Ide najmä o regióny, v ktorých  obyvatelia majú nízke, až stredne príjmy. Okrem iného GSMA zistilo, že 3,4 miliardy ľudí nepoužíva mobilný internet napriek tomu, že žije v oblastiach s mobilným širokopásmovým pokrytím.

„Mobilné zariadenia sú hlavným a často jediným spôsobom prístupu na internet v krajinách s nízkymi a strednými príjmami,“ uvádza sa vo vyhlásení asociácie. „Aj keď v súčasnosti mobilný internet používa viac ľudí ako kedykoľvek predtým, niektoré zásadné prekážky bránia príliš veľkému počtu ľudí v jeho používaní.“

Internet je pre mnohých stále luxusom

Medzi hlavné prekážky, ktoré GSMA identifikovalo, aby sa mohli k internetu pripojiť ďalší ľudia, patria najmä nízka gramotnosť s digitálnymi zručnosťami, ale i cena, ktorá je v rôznych regiónoch stále privysokou pre miestnych obyvateľov.

Rovnako netreba zabúdať na to, že kvalita internetového pokrytia sa od regiónu k regiónu líši. Nižšie si môžete pozrieť tabuľku, ktorá odhaľuje dostupnosť mobilného internetu podľa generácie mobilnej siete a jej dostupnosti pre ľudí.

kvalita pokrytia internetu
Zdroj: GSMA

Ako ste na tom vy, máte pristupujete k internetu od všadiaľ, či využívate len prístup len z domu, prípadne práce? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre