Google sa vzdá časti zisku v prospech Android vývojárov. Aplikácie by mohli byť potenciálne lacnejšími

Google znižuje pre väčšinu vývojárov aplikácií a hier poplatky v Google Play o polovicu.

Google Play_uvodny obrazok
Zdroj: Vosveteit.sk

Budú platené mobilné Android aplikácie, či hry lacnejšími? Nuž, ide o otázku, na ktorú nemáme jasnú odpoveď. Môžeme však povedať, že Google vytvára priestor, aby boli o niečo málo lacnejšími. Dôvodom je, že spoločnosť mení politiku v súvislosti s maržami v obchode Google Play.

Google si bude pýtať menej peňazí za sprostredkovanie predaja

Google oznámil, že si bude od vývojárov pýtať menej peňazí za sprostredkované predaje aplikácií, či hier vrátane služieb prostredníctvom obchodu Google Play. Spoločnosť si doposiaľ účtovala 30% poplatok za sprostredkované predaje. Najnovšie okreše túto maržu o polovicu, teda na úroveň 15%. Druhým dychom však treba dodať, že sa to nebude týkať všetkých aplikácií, ale len tých, ktorých vývojári majú menšie tržby prostredníctvom Google Play, ako je 1-milión dolárov ročne. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ale aj napriek tomu, ide tak o skvelú správu. Dôvodom je, že 99% vývojárov túto hranicu nedosahuje. V praxi by to bude znamenať, že nové opatrenia sa budú dotýkať väčšiny aplikácií, či hier, dostupných v obchode Google Play.

Na vývojároch už bude, či premietnu nižšie poplatky aj do cien aplikácií, alebo ich budú investovať do ďalšieho vývoja svojich služieb. V každom prípade ide o dobré správy a to aj pre koncových zákazníkov. Dôvodom je, že na konci dňa by mohli profitovať, či už v podobe lacnejšej ceny za software, alebo vývojárom zostane viac prostriedkov na vývoj nových funkcií. K týmto zmenám dôjde od 1. júla tohto roka. Google v súvislosti s týmito zmenami na svojom blogu píše:

„Od 1. júla 2021 znižujeme poplatok za služby v neprospech Google Play, keď vývojár predá digitálny tovar alebo službu na 15% pri výnosoch do výšky 1 milión USD na ročnej báze. Vďaka tejto zmene bude mať 99% vývojárov na celom svete, ktorí predávajú digitálny tovar a služby prostredníctvom služby Play, 50% zníženie poplatkov. Ide o prostriedky, ktoré môžu vývojárom pomôcť zväčšiť sa v kritickej fáze ich rastu tým, že najmú ďalších inžinierov, zvýšia počet svojich marketingových pracovníkov, zvýšia kapacitu serverov a podobne.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre