Google pracuje na funkcii, ktorá výrazne uľahčí autorizáciu pri prihlasovaní. O čo ide?

Nová funkcia využíva spojenie prehliadača Google Chrome a mobilného zariadenia na rýchlejšiu identifikáciu používateľa.

SMS spravy verifikacia
Zdroj: Vosveteit.sk, Google

Dodatočná autentifikácia používateľa prostredníctvom SMS správy je dnes už bežnou praxou v online svete. Na mobilných zariadeniach naprieč platformami iOS aj Android sa už roky stretávame s automatickým dopĺňaním zaslaných jednorazových kódov. Podobná funkcia však doposiaľ nedorazila aj do desktopových prehliadačov a v realite je tak stále nutné hľadať svoj mobilný telefón v prípade, že je dodatočná autentifikácia potrebná. Používatelia prehliadača Google Chrome sa však už v blízkej budúcnosti môžu tešiť na zásadnú zmenu v tejto oblasti.

Automatická verifikácia prostredníctvom SMS správy aj na desktope

Ako informuje nemecký technologický portál Winfuture.de, spoločnosť Google siahla v najnovšej verzii Chrome 93 po novej službe s názvom WebOTP (Web One Time Password). Toto prostredie umožňuje v rámci prehliadača automaticky doplniť jednorazový kód zaslaný na mobilné zariadenie. Musí ísť však o smartfón s operačným systémom Android zároveň využívajúci identické používateľské konto, ako v prípade desktopovej verzie prehliadača Chrome.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
google chrome dvojfaktorova autentifikacia sms
Zdroj: Google

Funkcia je momentálne iba v beta testovaní a používatelia ju môžu zatiaľ skúšať iba prostredníctvom demo verzie priamo v blogovom príspevku spoločnosti Google. Funkcia je priamo naviazaná na špeciálne WebOTP API, takže nemôžeme očakávať úplne „širokospektrálne“ využitie tejto funkcie v praxi. Jednotlivé služby totižto budú musieť v budúcnosti siahnuť po týchto API v prípade, že chcú uľahčiť prihlasovanie sa do online služieb.

Dostupnosť pre iOS je zatiaľ v nedohľadne

Dátum spustenia služby vo veľkom merítku zatiaľ známy nie je, no spustenie podpory vo verzii Chrome 93 je iba predzvesťou toho, že sa jej čoskoro dočkáme v prvých službách. Stále sa však bavíme iba o používateľoch mobilného operačného systému Android. Funkcia totižto nie je kvôli kompatibilite zatiaľ dostupná pre iOS a nie je známe, či sa jej títo používatelia vôbec v budúcnosti dočkajú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre