Google oznámil projekt Android Ready SE. Smartfónom chce dať nový zmysel využitia. O čo presne ide?

Google chce dať smartfónom nový zmysel využitia. Budeme naše Android zariadenia využívať ako kľúče, či na uchovávanie dokumentov?

Android
Zdroj: Android/Google

Naše Android smartfóny sú chytrejšie, ako si mnohí z nás myslia. Dokážu totiž toho oveľa viac, ako len telefonovať, či odosielať správy. Google najnovšie prostredníctvom svojho blogu oznámil projekt „Android Ready SE Alliance“. O čo vlastne ide?

Android Ready SE môže smartfónom vdýchnuť nový zmysel života

Google konkrétne ohlásil zaujímavý projekt, ktorého cieľom je zhromaždiť  čo najviac softwarových a hardwarových partnerov s cieľom vyvinúť software, ktorý by mohol potenciálne slúžiť ako digitálny kľúč, napríklad od auta, domácnosti, kancelárie a podobne. Rovnako by mohol byť využívaný aj na prenos mobilného vodičského preukazu, pasu, elektronickej peňaženky a podobne. Inými slovami, malo by ísť o software s veľkým množstvom citlivých údajov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samozrejme, aby takýto software bol využívaný, tak musí byť aj dobre chráneným voči prípadným hackerom, či iným nebezpečenstvám. To je aj jeden z dôvodov, prečo Google dáva dokopy expertov z rôznych oblastí, ktorí by mali dopomôcť dotiahnuť tento projekt do úspešného konca.

„Všetky tieto funkcie musia bežať na hardvéri odolnom proti neoprávnenej manipulácii, aby sa chránila integrita spustiteľných súborov aplikácie a údajov používateľa, kľúčov, elektronických peňaženiek a ďalšieho softwaru. Väčšina moderných telefónov teraz obsahuje samostatný hardvér odolný proti neoprávnenej manipulácii s názvom Secure Element (SE). Veríme, že táto SE ponúka najlepšiu cestu na zavedenie týchto nových prípadov použitia pre spotrebiteľa v systéme Android.“ píše Google vo svojom blogu.

Google vo svojom blogu ďalej píše, že nejde však len o smartfóny ako také, ktoré by mohli získať nový účel svojho využitia, ale aj ďalšie zariadenia, kde bude môcť byť táto technológia použitá.

„Je dôležité poznamenať, že tieto funkcie nie sú určené iba pre telefóny a tablety. StrongBox je použiteľný aj pre WearOS, Android Auto Embedded a Android TV.“  (pozn. redakcie: StrongBox je software v telefónoch Pixel, ktorý má obdobné využitie, ako je cieľ projektu Android Ready SE)

Uvítali by ste takúto technológiu? Dajte nám vedieť váš názor v komentároch nižšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre