Google Duplex dokáže pomocou takmer dokonalého napodobnenia spôsobu ľudskej konverzácie za vás dohodnúť rôzne stretnutia alebo rezervácie

Google Duplex
Zdroj: 9to5google.com

Na Google I/O sme sa dočkali množstva naozaj zaujímavých noviniek, ktoré Google plánuje postupne prinášať do bežného života. Spomínalo sa napríklad využitie umelej inteligencie v zdravotníctve, vylepšená Google Lens, navigácia v smartfóne pomocou zobrazovania pokynov cez kameru, Android P a samozrejme množstvo nových vychytávok pre Google Assistant. Jednou z nich je aj Google Duplex, hlasový asistent poháňaný umelou inteligenciou, ktorý má za úlohu vybaviť za vás schôdzky alebo rezervácie.

V čom je Duplex výnimočný?

Hneď ako poviete Google Assistant-ovi, že si chcete dohodnúť napríklad kaderníka na stredu po obede, Google Duplex sám zavolá vášmu kaderníctvu a dohodne vám stretnutie na vami daný čas. Čo je však neuveriteľne pôsobivé a zároveň trochu desivé je, že Google Duplex tak dokonale napodobňuje ľudskú reč, že je na nerozoznanie od normálneho človeka. Duplex vynikajúco dodržiava tempo a pauzy v reči, nezaskočia ho ani trochu odveci otázky a v konverzácií dokonca využíva pomocné citoslovcia ako „Hmm“ alebo podobné slová, ktoré používame, keď sa zamýšľame. Aj keď sa zatiaľ jedná iba o nedokončenú verziu, výsledok je naozaj ohromujúci. Vo videu si môžete pozrieť demo konverzácie z Google I/O.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vlna pochybností

Podľa slov predstavujúceho by sa malo jednať o ozajstné konverzácie mezdi Google Duplex a zamestnancom reálnych služieb. Portál Axios však upozornil, že v skutočnosti môže ísť iba o dopredu nahraté odpovede. V oboch demo konverzáciach sa totiť zamestnanci predstavili bez toho, aby povedali názov firmy v ktorej pracujú. Navyže v pozadí nie je počuť žiaden ruch, čo trochu spochybňuje pravosť dialógu. A ako posledné, zamestnanci sa ani raz neopýtali na číslo volajúceho. Či už je napriek všetkým pochybnostiam nahrávka pravá alebo nie, Google vytvoril asistenta rozprávajúceho veľmi podobne ako človek, čo je určite veľký pokrok v AI. Je však otázne, kedy sa takéhoto asistenta dočkáme u nás v smartfónoch.

Zdroj: mspoweruser.com, úvodný obrázok: 9to5google.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre