Google Chrome už nebude takým „žrútom“ batérie, ako doposiaľ. Už čoskoro príde s veľkými zmenami
Najpopulárnejší internetový prehliadač prevezme niekoľko funkcií a metód od konkurenčného Microsoftu Edge
Nie je žiadnou novinkou, že najpopulárnejší internetový prehliadač patrí medzi najväčších „žrútov“ energie spomedzi svojich konkurentov, no spoločnosť Google už aktívne pracuje na odstránení tohto negatívneho prívlastku prehliadača Chrome. Najnovšie informácie zverejnené priamo v Chromium blogu naznačujú, že spoločnosť Google si plánuje vypožičať aj niekoľko praktík, s ktorými ako prvá prišla spoločnosť Microsoft, informoval zahraničný portál Windows Latest.
Dlhšia výdrž zariadení
Spoločnosť Google plánuje do jadra Chromium implementovať hneď niekoľko riešení a funkcií, ktoré ešte v lete navrhla aj spoločnosť Microsoft (Pozn. redakcie: Microsoft tak urobil v momente, keď začal využívať jadro Chromium pre vývoj vlastného prehliadača Microsoft Edge. Microsoft viaceré funkcie spomenuté nižšie v článku využíval v ne-Chromium verzii prehliadača Edge). Jednou z funkcií má byť zamedzenie zbytočnému cacheovaniu streamovaného obsahu (videí) na disk. Aktivita disku tak bude výrazne nižšia, čo môže v určitých scenároch ušetriť naozaj veľké množstvo energie. Pochopiteľne, táto funkcia bude získavať informácie o tom, či je zariadenie napájané zo zdroja, alebo je napájané z batérie.
Ďalšia veľká zmena sa má týkať porovnávania veľkosti odpoveďového HTTP súboru s nastavenou maximálnou veľkosťou súboru na koncovom serveri. Ak je veľkosť daného súboru väčšia ako nastavená maximálna veľkosť súboru, obsah sa nebude ukladať do vyrovnávacej pamäte. Táto funkcia však nebude zohľadňovať aktuálny spôsob napájania, takže nielenže ušetrí časť energie v batérií, ale zároveň čiastočne zníži vyťaženie hardvéru.
Obe funkcie by sa mali už čoskoro objaviť v Canary verziách prehliadača Google Chrome behom niekoľkých dní, no zatiaľ nie je známe, v akom časovom horizonte sa dostanú aj medzi bežných používateľov. Ako sa uvádza v samotnom blogu, funkcie musia prejsť poriadnym testovaním, aby vývojári zistili, či náhodou zásadne neovplyvňujú správanie sa prehliadača, či hardvéru.
Komentáre