Spravodajstvo

Globálny záujem o Facebook je na ústupe, ukazujú čísla. Pozeráme sa začiatok konca najväčšej sociálnej siete na svete?

Facebook je sociálna sieť, ktorá je najväčšou na svete. Zdá sa však, že používatelia o ňu postupne strácajú záujem.

Sociálna sieť Facebook je aktuálne najväčšou sociálnou sieťou na svete, ktorá sa teší veľkej obľube. V súčasnosti o nej hovoríme ako o jednotke na trhu. Zdá sa však, že plynúcim časom klesá o ňu záujem, píše portál gadgetsnow.com.

Facebook je pre používateľov čoraz menej zaujímavý

Viacero štúdii za posledné roky ukázalo, že spoločnosť Meta, pod ktorú patrí Facebook, nie je schopnou osloviť tak veľké množstvo mladých ľudí pod 30 rokov, ako by si priala. A aj napriek tomu, že sociálna sieť od svojho vzniku kontinuálne rástla, tak v poslednom štvrťroku minulého roka, po prvýkrát v histórii, Facebooku poklesol počet aktívnych používateľov z 1,93 miliardy denných používateľov na 1,929 miliardy používateľov. Je to historická udalosť, pretože doteraz krivka používateľov sociálnej siete vždy stúpala.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Portál Gadgetsnow poukazuje na to, že nejde iba o „jednorazový problém“. Odvodňuje to štatistikami, ktoré odhaľujú, že za poslednú dekádu klesol počet vyhľadávaní výrazu „Facebook“ na internete o 87 %.

Je viacero dôvodov, prečo Facebook „stráca“ dych

Dôvodov, prečo sa tak deje, je viacero. Môžeme spomenúť konkurenčné platformy, ktoré rastú ako huby po daždi. Ešte vo februári Mark Zuckerberg uviedol, že spoločnosť Meta prehráva boj o používateľov s konkurenčným TikTokom. Ide o platformu, ktorá sa preslávila najmä vďaka krátkym videám najrôznejšieho charakteru. Tento súboj spoločnosť prehráva a to aj napriek tomu, že obdobnú funkciu v nedávnej minulosti priniesla aj Meta.

Rovnako treba spomenúť, že Facebooku uškodili aj viaceré škandály. Asi tým najznámejším je Cambridge Analytica z roku 2016. Ide o spoločnosť, ktorá manipulovala s dátami miliónov používateľov s cieľom, aby ovplyvnili výsledky volieb v USA. Taktiež ani nové pravidlá platformy iOS od verzie 14.5, ktoré priniesli väčšiu transparentnosť ohľadne dát, s ktorými spoločnosti pracujú, Facebooku nepomohli.

Ako vnímate sociálnu sieť Facebook vy, resp. používate ju menej, ako tomu bolo v minulosti?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close