Firefox za posledné roky stratil desiatky miliónov používateľov, ukazujú dáta. Používa ho vlastne ešte niekto?

Firefox stráca dych. Za posledné roky stratil desiatky miliónov používateľov.

Firefox
Zdroj: unsplash (Wen Zhu), Vosveteit

Trh s internetovými prehliadačmi je v prípade počítačov čoraz jednoliatejším. Dôvodom je dominancia spoločnosti Google, ktorá s prehliadačom Chrome podľa dát spoločnosti statcounter.com  k dnešnému dňu pokrýva 68,58% trhu.  Druhým najrozšírenejším prehliadačom je Safari, ktorý aktívne používa  9,47% používateľov. Prvú trojicu uzatvára Edge s trhovým podielom 8,21%. Štvrtým najrozšírenejším prehliadačom je Firefox s trhovým podielom 8,21% a prvú päticu uzatvára Opera s trhovým podielom 2,48%.

StatCounter-trhovy podiel prehliadacov_desktop_vyvoj po 08_2021
Zdroj: statcounter

Firefox stratil za posledné roky milióny používateľov

Najnovšie spoločnosť Firefox zdieľala štatistiky týkajúce sa aktívneho počtu používateľov počítačovej verzie prehliadača na mesačnej báze. Z dát vyplýva, že Firefox stratil od januára 2019 po súčasnosti desiatky miliónov aktívnych používateľov. Ako môžete vidieť nižšie na grafe, tak v januári 2019, prehliadač spoločnosti aktívne využívalo viac ako 244 miliónov používateľov. Ku koncu júla tohto roka, to už bolo len necelých 198 miliónov používateľov. Inými slovami, Firefox od roku 2019 do súčasnosti stratil viac ako 46 miliónov aktívny používateľov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Firefox_vyvoj aktivnych pouzivatelov
Zdroj: Firefox

Pri pohľade na sumárne dáta spolu aj so smartfónmi, Firefox je trpaslíkom

Zatiaľ, čo vyššie ste mohli vidieť dáta so sústredením na počítačové verzie prehliadačov, tak v prípade globálnych štatistík kombinujúcich aj ostatné platformy, Firefox je trpaslíkom. Bohužiaľ, spoločnosť Firefox nezdieľala podrobné dáta zahŕňajúce aj používateľov smartfónov, ale pri pohľade na štatistiky spoločnosti Statcounter, hoci Firefox je 3. najrozšírenejším prehliadačom, tak pokrýva už „len“ 3,45% trhu. Ako už asi tušíte, tak dominantným hráčom je Chrome s trhovým podielom 65,13%. Druhým najrozšírenejším prehliadačom je Safari s 18,64% podielom na trhu. Mimochodom, Firefox ešte v novembri 2009 celosvetovo pokrýval viac ako 30% trhu.

StatCounter-trhovy podiel internetovych prehliadaoc_vyvoj po 07_2021
Zdroj: statcounter

Používate niekto internetový prehliadač Firefox? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre