SamsungSpravodajstvo

Fanúšikovia Samsungu spisujú petíciu, nechcú procesory Exynos. Tu je dôvod prečo

Všetko nasvedčuje tomu, že procesory od konkurenčného Qualcommu sú jednoducho omnoho lepšou alternatívou

Juhokórejská spoločnosť Samsung sa už niekoľko rokov venuje nie len výrobe špičkových Android smartfónov a obrovskému množstvu elektroniky, ale aj výrobe vlastných mikročipov s označením Exynos. Práve tieto procesory sú hlavným stavebným kameňom všetkých vlajkových smartfónov od spoločnosti Samsung a to po dobu už niekoľkých rokov. Z viacerých dôvodov však spoločnosť vyrába svoje vlajkové smartfóny aj vo verzii s procesormi od konkurenčnej spoločnosti Qualcomm, ktoré sú však limitované iba pre americký trh. Táto skutočnosť už v minulosti prekážala viacerým majiteľom v USA, keďže „americké“ vlajkové lode Samsungu dlhodobo vykazovali nižší výkon, ako smartfóny vybavené procesormi od spoločnosti Qualcomm. Po rokoch a po veľkých investíciách do vývoja z pohľadu spoločnosti Qualcomm sa však situácia rapídne otočila a to behom iba niekoľkých mesiacov.

Karta sa po rokoch obrátila

Ako upozornil zahraničný portál MSPowerUser.com, fanúšikovia spoločnosti Samsung najnovšie spájajú sily a zakladajú online petíciu, ktorej cieľom má byť ukončenie výroby procesorov Exynos, respektíve stopnutie ich používania v smartfónoch. Ich „konkurenti“ od spoločnosti Qualcomm sú podľa najnovších údajov omnoho výkonnejšie, čo si uvedomujú majitelia vlajkových smartfónov od Samsungu po celom svete. Pochopiteľne, vlajkonosiči od spoločnosti Samsung výkon nepostrádajú, no je jasné, že s procesormi Snapdragon majú oveľa lepšie výkonnostné výsledky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ukázalo sa, že smartfóny s čipmi Exynos SoC pracujú pomalšie, majú menšiu výdrž batérie, rýchlejšie sa prehrievajú a okrem iného, používajú aj iné, menej výkonné snímače fotoaparátov,

Prinajmenšom by sme ocenili, keby spoločnosť Samsung bola transparentná, pokiaľ ide o tieto nezrovnalosti. Prípadne, aby spoločnosť Samsung zabezpečila, že nebudeme platiť rovnakú, respektíve aj vyššiu cenu, ako naši americkí priatelia, „ píše sa v iniciatíve na stránkach Change.org.

Menší výkon je zrejmý hneď na prvý pohľad

I keď väčšina európskych používateľov Samsung smartfónov sa ku variantom s procesorom Snapdragon nikdy nedostane, iba z nameraných údajov a benchmarkov je jasné, že sú na tom procesory Exynos výrazne horšie. Portál Notebookcheck.com prednedávnom poukázal na obrovský rozdiel medzi vlajkovými procesormi Snapdragon a najnovším procesorom Exynos 990. V testoch sa ukázalo, že pomer výkonu na W procesoru je v prípade Exynosu 990 na úrovni 13.0 / W, pričom vlajkový Snapdragon 865 dosahuje pomer až 19.6 / W. Za zmienku určite stojí aj to, že minuloročný vlajkový procesor Snapdragon 855 dosahoval stále väčší výkonnostný pomer ako Exynos 990 na úrovni 15.0 / W.

Požiadavky iniciatívy sú pomerne jasné a zreteľné, no je otázne, či to s predstaviteľmi spoločnosti Samsung nejako pohne. Do dnešného dňa sa ale pod petíciu podpísalo už viac ako 19 000 ľudí, pričom primárnym cieľom je vyzbierať aspoň 25 000 podpisov. Ako sa uvádza v komentároch pod petíciou, takýto raketový úspech však neočakávali ani samotní zakladatelia petície. My, ako nestranní pozorovatelia celého problému, si tak môžme aktuálne počkať iba na prípadnú reakciu spoločnosti Samsung.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close