SpravodajstvoVeda a výskum

Výskum dokazuje, že elektronická cigareta nie je ani zďaleka tak „zdravou“, ako sme si doposiaľ mysleli

Fajčenie elektronických cigariet nie tak „zdravou“ alternatívou ako sme si doposiaľ mysleli. Môže spôsobiť viacero zdravotných problémov

Portál sciencedaily.com upozrňuje na výsledky práce výskumného tímu na Univerzite v Kalifornii ktorý zistil, že elektronické cigarety produkujú stresovú reakciu v nervových kmeňových bunkách, ktoré sú kritickými bunkami v mozgu (pozn. redakcie: elektronické cigarety sú zariadenia na dodávanie nikotínu, ktoré zvlhčujú nikotín a aromatické chemikálie prostredníctvom zahrievania).

Pomocou kultivovaných myších nervových kmeňových buniek výskumníci identifikovali mechanizmus, ktorý je základom toxicity elektronických cigariet.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Naše údaje ukazujú, že vystavením kmeňových buniek tekutinám, aerosólom alebo nikotínu, si tieto bunky vytvárajú ochranný mechanizmus.“, povedala Atena Zahedi, prvá autorka výskumnej práce, ktorá ďalej dopĺňa: „Aj keď boli elektronické cigarety pôvodne predstavené ako bezpečnejšie, nie sú neškodné.“

Autorka výskumu ďalej tvrdí, že dokonca aj krátkodobé užívanie môže stresovať bunky spôsobom, ktorý môže viesť pri chronickom používaní k bunkovej smrti alebo chorobe. Ich pozorovania sa pravdepodobne týkajú akéhokoľvek produktu obsahujúceho nikotín.

„Vysoké hladiny nikotínu v elektronickej cigarete vedú k záplave špeciálnych receptorov nikotínu v membráne nervových kmeňových buniek,“ povedal Zahedi.

Nikotín sa viaže na tieto receptory, čo spôsobuje, že sa otvárajú. Do bunky sa dostávajú vápnik a iné ióny a nakoniec nasleduje preťaženie vápnikom a toto nadmerné množstvo je v mitochondriách škodlivé, pretože mitochondrie potom napučiavajú, menia svoju morfológiu a funkciu. Môžu dokonca prasknúť a uniknúť molekuly, ktoré vedú k bunkovej smrti.

„Ak pretrváva nikotínový stres, nervové kmeňové bunky sa poškodia a mohli by nakoniec zomrieť,“ povedala Zahedi.

Takisto vedkyňa dodala, že poškodené mitochondrie kmeňových buniek môžu urýchliť starnutie a viesť k neurodegeneratívnym ochoreniam.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close