Dokážete uhádnuť, aká planéta je na zábere zachytená?

Astronautovi Európskej vesmírnej agentúry sa naskytol naozaj zarážajúci pohľad.

Mars
Zdroj: ESA/NASA

Červená planéta, Mars, dostala svoj názov podľa hrdzavej, oxidovanej pôdy. Ak by sme si túto planétu porovnali s našou Zemou, na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že ide o dve farebne rozdielne planéty, píše portál Science Alert.

Je to pravda, veď Mars sa označuje ako červená, zatiaľ čo naša Zem nesie označenie modrá planéta. Navyše u nás máme lesy, ktoré jej dodávajú zeleň a husté biele oblaky. Tieto dve planéty sa od seba naozaj dosť líšia, ale astronaut Európskej vesmírnej agentúry, Thomas Pesquet, dokázal, že pod tým správnym uhlom by ste ich možno rozoznať nedokázali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Naša planéta vyzerala pred pár dňami naozaj ako Mars a Pesquet to dokázal fotografiou, ktorú vytvoril, keď sa nachádzal na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice.

„Žiaden mrak nebol v dohľade a červená farba sa spolu s okrovou tiahla až po horizont. Myslel som si, že som na Marse!“ napísal Pesquet o jedinečnom pohľade, ktorý sa mu naskytol.

Zem, alebo Mars?

Nezvyčajný pohľad však má celkom jednoduché vysvetlenie. Astronaut sa pozeral na podobný typ pôdy, aký sa môže nachádzať aj na Marse. S najväčšou pravdepodobnosťou astronaut prelietal ponad jednu z púští, avšak nevyjadril sa, nad ktorou. Portál Science Alert avšak hádal, podľa tmavých hôr na zábere, že by mohlo ísť o pohorie Tibesti, ktoré sa nachádza v Severnej Afrike.

Toto pohorie je súčasťou púšte Sahara, ktorá zaberá až 31% afrického kontinentu. Púšť je taktiež známa svojim nádherným, oranžovým pieskom. Pohľad na túto časť našej planéty môže pôsobiť, ako keby sme sa presunuli z obežnej dráhy Zeme na Mars, no oproti červenej planéte má tá naša ešte jednu výraznú charakteristiku. Je ňou naša atmosféra, ktorá je oveľa hustejšia, ako atmosféra na Marse. Zemská atmosféra má zároveň jasnomodrú farbu. Pre porovnanie, atmosféra na Marse má oveľa šedivejší odtieň. Na fotografii, ktorú zachytil astronaut Pesquet môžeme vidieť našu charakteristickú modrú atmosféru, ktorá obaľuje červené piesky saharskej púšte.

Dnes sa Mars líši od Zeme, avšak vedci predpokladajú, že pred niekoľkými miliardami rokov mohla planéta vyzerať úplne inak. Na jej povrchu mohli byť rieky, jazerá a možno aj oceán. Planéta vtedy mala oveľa hustejšiu atmosféru a je možné, že to, čo videl Pesquet z paluby vesmírnej stanice sa mohlo podobať na planétu Mars, pred miliardami rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre