Distribúcia Androidu 10 má byť rýchlejšou ako v prípade predošlých verzií. Google spomína aj výrobcov, ktorí prisľúbili jej dostupnosť najneskôr ku koncu roka

Google vo svojom blogovom príspevku opisuje projekt Treble, vďaka ktorému by mali byť výrobcovia schopní rýchlejšie distribuovať Android 10.

Uzitocne aplikacie pre Android smartfony
Zdroj: Vosveteit.sk

Spoločnosť Google vo svojom novom blogovom príspevku venujúcemu sa distribúcií jednotlivých verzií Androidu hovorí o  pokroku miery adopcie novších verzií operačného systému. Prvým míľnikom, ktorý spoločnosť spomína je Android 9, ktorý dnes nájdeme na 22,6% smartfónoch s operačným systémom Android (pozn. redakcie: Android 9 bol oficiálne predstavený 6. augusta 2018). Dôvodom pokrytia tak vysokého percenta trhu, v relatívne tak krátkom časovom intervale od uvedenie má byť Projekt Treble, v rámci ktorého spoločnosť spolupracuje s najväčšími mobilnými výrobcami. Projekt bol spustení však oveľa skôr ako na trhu bol Android 9. Google hovorí, že priemerný potrebný čas na adopciu najnovšej verzie operačného systému od spustenia tohto projektu sa skrátil o 3 mesiace. Spoločnosť zároveň očakáva, že v prípade Androidu 10 to bude ešte menej.

rychlost sirenia androidu
Zdroj: Google

Google vo svojom blogu ďalej píše, že väčšina hlavných výrobcov mobilných zariadení dodá pre veľkú časť svojich zariadení najnovšiu verziu Androidu 10 ešte v tomto roku. Medzi nimi by nemali chýbať spoločnosti ako Xiaomi, OnePlus, Essential, Asus, LG Realme, Sharp, Sony a ďalšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Účinky už začíname vidieť. Tento rok sme v deň oznámenia ohlásili dve aktualizácie softvéru OEM pre systém Android 10: Xiaomi a Essential. V ten istý deň spustila  verejný beta program aj spoločnosť OnePlus a o niekoľko dní neskôr začali aktualizovať zariadenia. Ďalej, Nokia 8.1 od HMD Global práve začala s aktualizáciou tento týždeň. Okrem týchto partnerov sa mnohí výrobcovia, ako sú ASUS, LG, Motorola, OPPO, Realme, Samsung, Sharp, Sony, Transsion a Vivo, zaviazali aktualizovať niektoré zo svojich zariadení na Android 10 do konca roka.“

Blok ďalej bližšie približuje pozadie celého projektu „Project Treble“, a  zároveň prináša viac svetla do problematiky procesu aktualizácie smartfónov na najnovšiu verziu Androidu. V súčasnosti tento program má 12 aktívnych partnerov, pričom v prípade uvedenia Androidu 9 ich bolo len 7. Vďaka ich zvýšenému počtu môžeme byť svedkami aj rýchlejšej distribúcie Androidu 10, ako tomu bolo v minulosti. Google ďalej rozoberá dôvody „pomalej“ (zo strany používateľov) distribúcie nových verzií Androidu. V princípe hovorí o veľkej fragmentácií zariadení a nutnosti prispôsobenia Androidu pre jednotlivé modely smartfónov. V závere však dodáva, že proces aktualizácie je v prípade OEM partnerov omnoho plynulejší a rýchlejší ako v minulosti, a to hlavne vďaka priamej spätnej väzbe od partnerov , s ktorou vie spoločnosť Google následne pracovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre