Dáta odhaľujú, že Android 10 má vo svojich zariadeniach relatívne málo ľudí. Akú verziu Androidu máte Vy?

Rozšírenosť jednotlivých verzií Androidu si môžeme pozrieť prostredníctvom platformy Android Studio

Android 10 (4)
Zdroj: Android, Vosveteit.sk

Po dlhé roky spoločnosť Google zdieľala prostredníctvom verejne dostupných stránok percentuálny podiel jednotlivých verzií operačného systému Android. Tieto stránky boli však naposledy aktualizované v máji minulého roka. Medzičasom bol však sprístupnený nový Android vo verzii 10 a viacero výrobcov ho začalo distribuovať pre svoje zariadenia. Ale aj napriek absencii týchto dát, niektoré služby ponúkajú možnosť nahliadnuť na orientačné rozloženie trhu. Napríklad začiatkom marca sme Vám priniesli informácie, že Android 10 aktuálne nájdeme približne na 1 z 10 smartfónov. Odvolávali sme sa na dáta služby netmarketshare.com, ktorá monitoruje tisíce stránok, na základe ktorých robí štatistické odhady. Portál 9to5goole.com však poukazuje na nové informačné centrum platformy Android Studio, ktoré je prístupné pre vývojárov, v rámci ktorého je možné dohľadať presné čísla.

Android 10 je (zatiaľ) 6. najrozšírenejšou verziou Androidu

V rámci platformy Android Studio, ktoré je určené pre vývojárov mobilných aplikácií, spoločnosť Google sprístupnila dáta, ktoré hovoria o aktuálnom stave rozšírenosti jednotlivých verzií operačného systému Android. Podľa dát zverejnených spoločnosťou Google v rámci platformy, aktuálne  je najrozšírenejšou verziou Android 9 (Pie), ktorý aktuálne nájdeme v 31,3% zariadeniach. Druhým najrozšírenejším Androidom je Android 8 (Oreo) s trhovým podielom 21,3%, potom Android 7 (Nougat) s trhovým podielom 12,9%, za ktorým nasleduje Android 6 (Marshmallow) s trhovým podielom 11,2%, Android 5 (Lolipop) s trhovým podielom 9,2% a následne Android 10 s trhovým podielom 8,1%. Rozšírenosť ďalších verzií Androidu si môžete pozrieť nižšie prostredníctvom grafu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
april-2020-android-distribution-chart
Zdroj: Android Studio via 9to5google.com

Tieto dáta sú obzvlášť dôležité pre vývojárov mobilných aplikácií, ktorí musia prispôsobiť funkcionalitu ich aplikácia pre jednotlivé verzie operačný systémov. Spoločnosť Google aktuálne aktívne pracuje na novej verzii Androidu 11, ktorú medzičasom sprístupnila pre vývojárov. Stalo sa tak koncom februára. Očakáva sa, že nová verzia Androidu 11 by  mohla byť pripravená pre komerčné využitie  v druhej polovici tohto roka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre