Čo sa ukrýva pod povrchom Antarktídy? Objav, ktorý šokoval aj vedcov

Hlboko pod ľadovcami tohto nehostinného kontinentu existuje niečo, čo odborníkov poriadne prekvapilo.

pod povrchom antarktídy

Antarktída sa považuje za jedno z najdrsnejších miest na svete. Nenachádzajú sa tu žiadne plazy, či obojživelníky a cicavce, ktoré tu žijú boli na toto miesto prinesené človekom. Zároveň však ide o oblasť, ktorá ukrýva 80% zásob pitnej vody. Čo sa ale ukrýva hlboko pod povrchom Antarktídy? Hovorí o tom Youtube kanál Ridddle.

Za posledné storočie sme sa dozvedeli množstvo informácií o tom, čo sa ukrýva na povrchu Antarktídy, no to, čo sa nachádza dole ostávalo záhadou. Vedci dlho predpokladali, že pod ľadovcami sa neukrýva nič výnimočné, možno pár ložísk podzemnej ľadovcovej vody. Lenže teórie, ktoré vznikali ešte v 90. rokoch minulého storočia, boli niekoľkonásobne prekonané.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď sa výskumníci rozhodli nazrieť pod naozaj hrubú pokrývku antarktického ľadu, objavili niečo zvláštne. Na samom dne sa nachádzalo obrovské jazero, s plochou až 15-tisíc km štvorcových. Toto jazero dosahuje hĺbku 1.2 km, čo je o približne 400 metrov menej, než najhlbšie jazero sveta.

Jazero bolo objavené v blízkosti ruskej polárnej stanice Vostok, po ktorej prebralo názov. Jazero sa nachádza pod naozaj veľkou vrstvou ľadu, ktorá dosahuje hrúbku až 3.6-km. Jazero sa nachádza tak hlboko pod povrchom Antarktídy, že sa tam slnečné lúče nemajú šancu dostať. Preto teplota jazera blízko pri hladine dosahuje teplotu -89 °C. Tlak ľadu je dokonca väčší, ako tlak ľadového obalu na mesiacoch Jupitera.

Extrémne podmienky

Aby toho nebolo málo, v jazere je koncentrácia dusíka a kyslíka o 50% vyššia, ako v ktoromkoľvek inom jazere na Zemi. Len málo organizmov dokáže prežiť tak kruté podmienky, no napriek tomu vedci dokázali nájsť v jazere Vostok život.

Život, ktorý sa nachádzal hlboko pod povrchom Antarktídy sa nepodobal na nič, čo vedci videli. Od pozemského života sa líšil tak drasticky, že sa vedcom podarilo nájsť úplne nový druh baktérie. Tú označili ako W123-10.

Jazero Vostok bolo niekoľko miliónov rokov izolované od všetkého života na Zemi. To znamená, že organizmy, ktoré v ňom žili sa vyvíjali inak, ako život na povrchu. Až neskôr sa zistilo, že pod povrchom Antarktídy môže žiť až 3500 rozličných organizmov.

Objav života v tomto jazere viedol vedcov k zaujímavej myšlienke. Pod povrchom Marsu, ale hlavne pod povrchom mesiacov Enceladus a Europa sa môžu nachádzať podobné podmienky, čo  znamená, že aj na tých miestach by mohol existovať život. Práve k týmto mesiacom plánuje misiu aj americká NASA. V tomto prípade je ale otázne, či sa im podarí objaviť to, čo sa nachádza hlboko pod zemou, v jazere Vostok.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre