Chrome už čoskoro bude využívať HTTPS protokol ako predvolený. Prečo je to skvelá správa?

Ak pôjde všetko podľa plánuje, tak táto funkcia bude plne dostupnou vo verzii prehliadača Chrome V90.

https_internet
Zdroj: Vosveteit.sk, wikimedia

Vývojári internetového prehliadača Google Chrome v posledných rokoch aktívne pracujú na zvyšovaní bezpečnosti prehliadania internetu. Za spomenutie napríklad stoja rozšírené nastavenia bezpečnosti. Ide o takzvanú funkciu „Rozšírenej ochrany“. Tieto nastavenia umožňujú nastaviť ochranu pred škodlivými stránkami a ďalšími potenciálnymi hrozbami na internete. Samozrejme, nejde o 100% ochranu, ale aj napriek tomu, ide o nastavenia, ktoré sa oplatí neprehliadať.

Jednou z veľkých zmien, ktorú spoločnosť započala ešte v minulosti, je označovanie stránok bežiacich s HTTP protokolom, ako potenciálne nebezpečných. Ide o zastaralý protokol, ktorý v sebe schováva viacero rizík. Rovnako týmto krokom spoločnosť svojim spôsobom prinútila prevádzkovateľov webových stránok, aby postupne prechádzali na novší a hlavne bezpečnejší HTTPS protokol.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

HTTPS je štandard, ktorý Google už dlhú dobu pretláča a robí dobre

Dôvodom, prečo Google tlačí na tento nový protokol je, že v prípade HTTP protokolu sú časté útoky typu „man-in-the-middle“. Ide o typ útoku, kedy pri výmene dát, medzi vami a internetovou stránkou, môže dochádzať k odchytávaniu, prípadne k úprave dát, ktoré prijímate, resp. odosielate. Okrem iného Chrome v súčasnosti upozorňuje používateľov na to, ak zadávajú svoje prihlasovacie údaje, či údaje od platobných kariet a podobne, ak sú zadávané na nezabezpečených stránkach. Rovnako aj blokuje sťahovanie súborov z tohto typu stránok.

„Stručne povedané, HTTPS zaisťuje bezpečné spojenie medzi vami a konkrétnym webovým serverom. Nikto ho nemôže odpočúvať, a ani manipulovať. To je všetko.“ písali sme ešte začiatkom tohto roka.

Google chce HTTPS protokol využívať pri prehliadaní internetu prednostne

Najnovšie portál zdnet.com poukazuje na to, že Google pri prístupe k stránkam bude používať do budúcnosti ako preddefinovaný protokol HTTPS, ak bude dostupný.

„V rámci tohto úsilia sa Chrome teraz pokúša inovovať webové stránky z protokolu HTTP na protokol HTTPS, keď je protokol HTTPS k dispozícii.“ píše Zdnet.

Tieto zmeny, na ktoré poukazuje portál, prídu pravdepodobne verziou prehliadača Chrome V90.

„V súčasnosti je plán spustený ako experiment pre malé percento používateľov prehliadača Chrome 89 a bude úplne spustený v prehliadači Chrome 90, ak všetko pôjde podľa plánu,“ píše Emily Stark prostredníctvom sociálnej siete Twitter, ktorá je bezpečnostnou inžinierkou v Google.

V ďalšom statuse dodáva, že túto funkciu je možné už dnes aktivovať vo verzii prehliadača 89, ak ste vývojárom, prostredníctvom nasledovanej URL adresy, ktorú je potrebné zadať do prehliadača – chrome://flags/#omnibox-default-typed-navigations-to-https. Potom je potrebné zvoliť možnosť Enabled.

Len pre zaujímavosť, aktuálne približne 82% webových stránok využíva novší HTTPS protokol.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre