BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Chránite si váš Facebook účet pred hackermi? Pozrite, čo môžete spraviť, aby ste sa vyhli najhoršiemu!

Pozrite sa, ako si môžete chrániť váš Facebook účet pre hakermi a stalkerami. Tieto nastavenia súkromia sa odporúča, aby ste si upravili s cieľom, aby ste zostali v bezpečí.

Facebook sa stále drží ako jedna z najpopulárnejších sociálnych sietí a väčšina z nás má účet aj na nej. Aj kvôli veľkej užívateľskej základni sa Facebook stáva terčom pre hackerov, ktorí sa tak môžu dostať k vašim citlivým osobným údajom.  Vedeli ste, že približne jedna štvrtina všetkých profilov na sociálnej sieti je alebo bola v minulosti kompromitovaná? 

To ale nie je všetko. Ak sa niekto nabúra do vášho Facebook účtu, vo vašom mene môže šíriť svoje podvody ďalej a dostať sa k účtom vašich známych. Ako pri všetkých účtoch, aj tu vzniká potreba chrániť si ho, teraz viac než inokedy. Lenže čo môžeme robiť preto, aby sa do nášho účtu nikto nenabúral.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Heslo 

Keď sa prihlasujeme do nášho účtu, musíme zadať heslo. Platí to nielen pri Facebooku, ale aj hociktorom inom účte. Drvivá väčšina užívateľov si zvolí radšej slabé, no ľahko zapamätateľné heslá, ktoré by odhodlaný útočník prelomil za chvíľu. Môžu si zvoliť aj silné heslo, no tu je najčastejšou slabinou to, že ho používajú na každú službu.  

Základy bezpečnosti hovoria, že silné heslo by malo byť 12 znakov dlhé a mali by ste v ňom použiť kombináciu veľkých a malých písmen, čísel a špeciálnych znakov. Zároveň by ste mali mať jedno unikátne heslo na účet. Zapamätať si tieto heslá nie je jednoduché, no môžete si ich niekde bezpečne uložiť, alebo využiť správcu hesiel, napríklad v prehliadači Chrome. Ak si chcete heslo niekde zapísať, najlepšie na papier alebo iné fyzické médium. To si uložte na miesto, kde máte prístup len vy.  

Aj pre Facebook si vytvorte jedinečné heslo. Ak by ho hacker prelomil, prídete síce o všetko, čo ste na Facebook uverejnili, čo môže byť naozaj veľký zásah do súkromia, no je to lepšie, ako keby sa hacker vedel dostať do každého vášho účtu.  

Ak nechcete, aby vaše heslo niekto prelomil, najlepšie je ho neustále meniť, najmenej raz za pol roka. 

Pozor na podvody 

Aj najlepšie formy zabezpečenia sú zbytočné, ak padnete za obeť phishingu alebo inej forme podvodu. Kyberzločinci sú aktívni aj na tejto platforme a takto sa môžete proti nim chrániť. Na Facebook sa prihlasujte len z dôveryhodného zariadenia. Znamená to, že by ste sa mali vyhnúť verejným počítačom alebo zariadeniu niekoho, komu sami neveríte. Rovnako sa neprihlasujte k vášmu účte cez verejné Wi-Fi siete. Dôvodom je, že útočník môže vidieť, čo zadávate do formulárov vrátane prihlasovacích údajov.

Neprijímajte náhodné žiadosti o priateľstvo. Spoznať sa s niekým novým môže byť lákavé, no nikdy neviete, kto je na druhej strane. Môžete sa ľahko stať obeťou romantického podvodu alebo pokusu o phishing. Nehovoriac o tom, že na internete je jednoduché natrafiť napríklad na stalkera, teda osobu, ktorá vás bude cez Facebook sledovať.  

Akúkoľvek podozrivú osobu si zablokujte. Stať sa môže hocičo, to je život. Keď už ale zistíte, že sa neznámy profil správa podozrivo alebo nevhodne, neváhajte ho zablokovať. Odstránite mu tým možnosť sledovať váš profil a kontaktovať vás.  

Clickbaitové články naozaj fungujú
Zdroj: Pixbay (max60500), PNGwing, Úprava: Vovsveteit.sk

Nastavte si súkromie na Facebooku 

Facebook ponúka bohatú ponuku nastavení, ktoré vám umožnia určiť si, kto všetko váš profil uvidí, kto vás môže požiadať o priateľstvo, kto vám môže napísať, alebo kto môže vidieť vaše príspevky alebo priateľov.  

Ako prvé odporúčame zapnúť dvojfaktorové overenie. Ak by aj niekto získal vaše heslo, do účtu sa nedostane, pretože mu bude chýbať overovací kód, ktorý vám príde ako SMS alebo cez inú platformu. Do týchto nastavení sa dostanete tak, že si otvoríte nastavenia a v kolónke centrum účtov nájdete možnosť heslo a zabezpečenie.  

Ako sa vyhnúť tomu, aby sa niekto nabúral do vášho Facebook účtu
Zdroj: Vosveteit.sk

Otvorte si ju a Facebook vás zavedie do nového okna. Opäť kliknite na možnosť heslo a zabezpečenie.  

Ako sa vyhnúť tomu, aby sa niekto nabúral do vášho Facebook účtu
Zdroj: Vosveteit.sk

Tu už uvidíte možnosť dvojstupňového overenia. Kliknite na ňu a zapnite si ju.  

Ako sa vyhnúť tomu, aby sa niekto nabúral do vášho Facebook účtu
Zdroj: Vosveteit.sk

Ďalej tu však uvidíte aj inú užitočnú možnosť – kde ste prihlásení. Toto nastavenie vám ukáže všetky zariadenia, cez ktoré ste do siete Facebook prihlásení. Ak by ste tu uvideli zariadenie ktoré nie je vaše, ani ho nepoznáte, okamžite toto zariadenie odstráňte. Môže to znamenať, že niekto získal prístup k vášmu účtu. 

Ako sa vyhnúť tomu, aby sa niekto nabúral do vášho Facebook účtu
Zdroj: Vosveteit.sk

Pod touto možnosťou nájdete aj upozornenia na prihlásenie. Ak by sa niekto cudzí prihlásil do vášho účtu, Facebook vás o tom hneď informuje. Pre ďalšie užitočné tipy na ochranu súkromia odporúčame aj tento článok.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
1 2Nasledujúca strana
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close