SpravodajstvoTechnológieWindowsZariadenia

Bol vytvorený prvý 1000-jadrový procesor na svete

Mladí vedci na univerzite UC Davis vytvorili úplne prvý 1000-jadrový procesor a nazvali ho KiloCore. Procesor obsahuje až 621 miliónov tranzistorov a zvláda až 1,78 trilióna operácii za sekundu. Tomu sa vraví budúcnosť.

kilocore

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Beevan Bass, profesor elektrického a počítačového inžinierstva na univerzite UC davis, ktorý viedol team za celou architektúrou 1000-jadrového procesoru povedal:

„Pokiaľ vieme, tak ide o prvý 1000-jadrový procesor na svete a zároveň dosahuje najväčšiu frekvenciu, akú sa hocikomu podarilo dosiahnúť“

Každý z procesorov vie vykonávať úlohy nezávisle a samostatne voči ostatným jadrám, čo radikálne znižuje spotrebu energie, pretože jadra, ktoré sa nevyužívajú sa automaticky vypnú.

Jadrá boli vyrobené spoločnosťou IBM na 32nm CMOS architektúre s priemernou frekvenciou 1,78GHz. Využívanie systémov s viacerými jadrami bežiacimi paralelne je hlavne užitočné, keď sa potrebujete prelúskavať cez veľké datasety, ako aj kódovanie, dekódovanie, spracovávanie videa, enkrypcia a iné.

1000-jadrový procesor KiloCore je údajne 100x efektívnejší ako moderné procesory, keďže pri 115 biliónoch inštrukcií za sekundu využíva len 0,7W energie.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close