Bez nej by život ako ho poznáme nedokázal existovať: Ako vzniká magnetosféra planét v Slnečnej sústave?

Hoci to nie je pravidlom, väčšina planét v našej sústave má svoje vlastné magnetické pole.

Ako vzniká magnetosféra, ktorá nás ochraňuje pred škodlivým žiarením?
Zdroj: NASA

Naša planéta má svoje magnetické pole, ktoré nás chráni pred škodlivou radiáciou z vesmíru. Hoci nie je pravidlom, že každá planéta musí mať svoju magnetosféru, väčšina planét v sústave ju má, hoci sa líši svojou veľkosťou, či silou. Lenže ako toto magnetické pole vlastne vzniká?

Za vytvorenie magnetosféry zodpovedajú procesy, ktoré sa líšia v prípade pevných planét a plynných obrov. Čo sa týka pevných planét, medzi ktoré sa radí aj naša Zem, magnetické pole vzniká procesmi v hlbinách danej planéty, vysvetľuje portál World Atlas, presnejšie pohybmi a kompozíciou jadra planéty. Zemské jadro sa skladá z veľkej časti zo železa, ktoré dokáže viesť elektrinu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pevné planéty

Elektrina a magnetizmus sú dve časti jednej sily označujúcej sa ako elektromagnetizmus, čo znamená že pohybujúce sa elektrické pole vytvorí magnetické pole a opačne. Jadro našej planéty rotuje, čiže aj elektrické prúdy sú v pohybe a to vytvára magnetické pole, ktoré sa pohybuje smerom z jadra planéty von. Línie magnetického poľa sa pohybujú zo severného do južného pólu planéty a celú ju obklopjú.

Planéta potrebuje mať jadro, ktoré je v pohybe, inak magnetické pole nevznikne. Dôležitými sú v tomto prípade aj konvekčné procesy prebiehajúce v interiéri planét. To umožňuje magnetickému poľu ľahšiu cestu z jadra až do vesmíru. Konvekčné procesy zeme znamenajú prúdenie horúcejšieho materiálu do vyšších vrstiev planéty, zatiaľ čo chladnejší materiál klesá nižšie, kde sa opätovne ohrieva.

Zem je jedinou pevnou planétou v sústave, ktorá má relatívne silné magnetické pole. Magnetosféra Merkúru je mimoriadne slabá kvôli jeho pomalej rotácii. Venuša magnetické pole nemá, pretože nemá konvekčné procesy. Planéta Mars kedysi magnetické pole mala, no predpokladá sa, že jej jadro vychladlo, čo zastavilo vytváranie magnetosféry.

Predpokladá sa, že po zmiznutí magnetického poľa ostala červená planéta napospas vesmíru. Netrvalo dlho a solárny vietor odfúkol jej atmosféru a hneď na to zmizla z povrchu planéty aj voda. Hoci vedci už uvažovali aj nad tým, že vytvoria okolo Marsu magnetické pole umelo, v súčasnosti ide o projekt, na ktorý ľudstvo nemá technologické kapacity.

Plynné obry

Všetky plynné planéty našej sústavy majú svoje magnetické pole, pričom Jupiter ho má zo všetkých planét najsilnejšie. Ak by sme mohli vidieť magnetické pole Jupitera, bolo by tým najjasnejším objektom na oblohe.

V tomto prípade magnetosféra nevzniká procesmi v jadre, ale vďaka kovovému vodíku. Hlboko v útrobách plynnej planéty je tlak tak vysoký, že sa vodík mení na kvapalinu. Keď je vodík v kvapalnom skupenstve, správa sa ako kov a dokáže viesť elektrinu. Plynné obry rotujú a rovnako sa pohybuje aj vodík v hlbokých vrstvách planéty, čím vytvára magnetické pole.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre