Ambiciózny plán vedcov: Dokážeme vytvoriť na Marse umelé magnetické pole?

Ak chce ľudstvo prerobiť červenú planétu na obraz Zeme, nestačí len vytvoriť atmosféru, ale ju aj ochrániť.

Dokážeme na Marse vytvoriť umelé magnetické pole?
Zdroj: NASA

Teraformácia planéty je jej pretvorenie na obraz Zeme. Ide o koncept, ktorý sa objavuje hlavne v scifi filmoch, no aj dnes môžete tento termín počuť, hlavne v súvislosti s Marsom, píše portál Universe Today.

Pretvoriť planétu vôbec nie je jednoduché a ľudstvo nemá na takéto dielo momentálne technológie. Napriek tomu je to lákavá predstava a červená planéta by možno bola ideálnym cieľom. Deň na Marse je približne rovnaký ako na Zemi a navyše sa pod jeho povrchom nachádza veľké množstvo ľadu. Teoretici veria, že s dostatkom času by sa mohla na planéte vytvoriť dýchateľná atmosféra.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Má to však problém. Mars nemá magnetické pole, ktoré by bolo schopné ochrániť atmosféru pred solárnym vetrom. Ak chceme jedného dňa spraviť z červenej planéty zelenú, vedci musia nájsť spôsob, ako vytvoriť umelé magnetické pole.

Vytvoriť na Marse magnetické pole, ako má naša Zem, ale nie je možné. Naše magnetické pole vzniká vďaka pohybom v zemskom jadre. To naše je ešte horúce a prebieha tam jav, ktorý sa nazýva konvekcia. Jadro Marsu je menšie a chladnejšie. Nedokážeme ho teda znovu naštartovať, no nová štúdia ukazuje naozaj ambiciózne plány, ako vytvoriť umelé magnetické pole.

Lenže ako vytvoriť magnetické pole pre celú planétu? Jedným z riešení sú pozemné, alebo orbitálne „solenoidy“ ktoré by vytvorili základnú magnetickú ochranu. Vedci však tvrdia, že existuje ešte jeden spôsob. V štúdii sa píše, že na vytvorenie dobrého magnetického poľa je potrebný silný prúd nabitých častíc. Tie by mali „tiecť“ buď vo vnútri, alebo okolo planéty.

Ako vytvoriť magnetické pole?

Pre vedcov je lepšou variantou vytvoriť prúd častíc okolo planéty a nedávno našli spôsob, ako to urobiť. Stačí na to jeden z marťanských mesiacov, Phobos. Phobos je väčší a obieha relatívne blízko pri planéte. Ak by vedci našli spôsob, ako ionizovať a následne urýchliť častice na mesiaci, mohli by vytvoriť plazmový kužeľ okolo Marsu. Ten by nasledoval obežnú dráhu mesiaca.

Podľa teórie by sa vďaka tomu vytvorilo okolo planéty magnetické pole, dosť silné na to, aby ochránilo prípadnú atmosféru Planéty. Je to naozaj ambiciózny plán a dobrou správou je, že by bol aj reálne možný. Inžinieri by však čelili výrazným prekážkam, pri prevádzaní odvážnych myšlienok do reality. V štúdii svoj plán vedci ale obhajujú tým, že dnes je čas na veľké myšlienky. Ak sa bude už v tejto dobe ľudstvo zamýšľať nad problémami, ktorým by sme mohli v budúcnosti čeliť, ich uplatnenie potom bude oveľa ľahšie.

Je pravda, že ľudstvo sa už posledných pár rokov chystá červenú planétu navštíviť. Ak všetko pôjde podľa plánov, americká NASA by mala na červenú planétu vyraziť okolo roku 2030. Vytvorenie umelej atmosféry okolo planéty je ale problémom ďalekej budúcnosti.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre