BezpečnosťSpravodajstvo

Avast reaguje na obvinenia zo špehovania používateľov a následného predávania týchto dát

Avast reaguje na obvinenia týkajúce sa zbierania a predávate osobných dát používateľov ich produktov. Vraj to nie je pravda!

V priebehu úvodú týždňa viacerými médiami prebehla správa týkajúca sa rozšírení pre internetové prehliadača Firefox a Google Chrome od spoločností Avast a AVG, ktorá hovorila o tom, že spoločnosti neprimerane špehujú svojich používateľov.

Vlnu týchto správ rozšíril Wladimit Palant (pozn. redakcie: autor populárneho rozšírenia AdBlock Plus), ktorý publikoval report, v ktorom hovoril, že vyššie menované spoločnosti zbierajú neprimane veľa dát, a to aj takých, ktoré pre svoje fungovanie vôbec nepotrebujú. Pomohol si aj konkrétnymi dátami, ktoré používatelia odosielajú na cudzie servery. Konkrétne hovoril o používateľskom správaní spojenom napríklad s nakupovaním. Mozilla, ktorá ponúkala rozšírenie od oboch spoločností, odstránila všetky rozšírenia, ktoré sa správali ako Palant popisoval.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Avast reaguje na obvinenia zo špehovania používateľov

Hneď ako sme publikovali túto správu, tak nás kontaktoval zástupca spoločnosti, ktorý bližšie vysvetlil celú problematiku týkajúcu sa okolo vzniknutej situácie (pozn. redakcie: reakciu sme doplnili do pôvodného článku). V priebehu dnešného dňa, sa spoločnosť vyjadrila k vzniknutej situácii, aj prostredníctvom tlačovej správy, v ktorej píše:

„Bezpečnosť a súkromie našich užívateľov sú pre Avast absolútnou prioritou, a preto máme funkčný a komplexný proces na ochranu ich dát. V posledných dňoch sa objavili správy o tom, že predávame osobné údaje tretím stranám, čo nie je pravda.

Aby naše rozšírenie prehliadača mohla plniť svoju úlohu, teda detekovať a blokovať hrozby, potrebujeme aby bolo možné zhromažďovať informácie o adresách URL. Týmto spôsobom fungujú naše, ale aj ďalšie antivírusové riešenia na trhu. Pre túto činnosť, ale nepotrebujeme žiadne osobné údaje. Aby sme chránili súkromie našich užívateľov, dáta, ktoré zhromažďujeme, sú zbavené všetkých osobne identifikovateľných informácií (PII), čo znamená, že sú uložené v neidentifikovateľnom formáte.

Tieto agregované štatistické dáta tiež zdieľame s našou vlastnou marketingovou analytickou spoločnosťou, Jumpshot, v čom sme boli k našim zákazníkom transparentní od chvíle jej štartu:

https://blog.avast.com/2015/05/29/avast-data-drives -New-analytics-engine /.

Vnímame obavy verejnosti a tiež veríme v prijímaní nových postupov v prípade potreby, a preto pracujeme na prijatí zmien v našich rozšíreniach v súlade s novými pravidlami ochrany osobných údajov spoločnosti Mozilla.

V Avaste sa snažíme zhromažďovať iba dáta potrebné na poskytovanie našich služieb. Pracujeme v súlade s GDPR a s ďalšími osvedčenými postupmi v našom odbore, ktoré sú popísané v našich Zásadách ochrany osobných údajov. Máme tiež Portál ochrany osobných údajov, na ktorom sa môžu naši zákazníci prihlásiť a overiť, aké osobné údaje o nich máme.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close