Astronómovia sú znepokojení: V roku 2068 hrozí zrážka s asteroidom Apophis

Oveľa skorej však budeme môcť pozorovať znepokojivý pohľad

asteroid armageddon-2104385_960_720
Zdroj: pixabay.com

V novom výskume sa naznačuje, že asteroid Apophis (pozn. redakcie: Pomenovaný po Egyptskom bohovi chaosu) sa dostane k Zemi nebezpečne blízko, a to v roku 2068. Astronómovia, sledujúci tento asteroid, si všimli, že zrýchlil, vďaka orbitálnemu procesu, ktorý sa nazýva aj Jarkovského efekt. Píše portál Popular Mechanics.

Ide o zmenu dráhy malého telesa, kvôli oneskorenému vyžarovaniu tepla na jeho nočnej strane. Ukazuje sa, že vďaka tomuto druhu zrýchlenia sa môže v roku 2068 odohrať zrážka. Apophis bol objavený v roku 2004, astronómom Dave Tholenom a jeho tímom. Tento asteroid má namierené k Zemi už teraz.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hrozí zrážka?

V roku 2029 totiž preletí popri našej planéte nebezpečne blízko. Vedci však ubezpečujú, že v tomto roku zrážka nehrozí. Asteroid však preletí tak blízko, že sa bude nachádzať medzi našou planétou a sieťou komunikačných satelitov. Čo je však desivejšie, tento asteroid bude možné vidieť voľným okom.

Čo sa týka roku 2068, vedci už dávnejšie vylúčili možnosť, že by sa mohol Apophis so Zemou zraziť. Nové pozorovania však varujú, že túto možnosť nemožno ignorovať. Americká vesmírna agentúra neustále monitoruje oblohu a pátra po potenciálne nebezpečných objektoch, ktoré by mohli jedného dňa našu planétu ohroziť. Táto úloha je kritická v prípade asteroidov ktoré sa dostanú veľmi blízko. Zároveň sa vesmírna agentúra pripravuje na scenár zrážky s asteroidom.

Na budúci rok uvidíme misiu DART, úlohou malej sondy bude vraziť do asteroidu a pokúsiť sa odkloniť ho s kurzu. Zatiaľ pôjde len o test, ktorý vedcom poskytne dáta. Vďaka týmto dátam budú môcť v budúcnosti navrhnúť funkčnú misiu, ktorá by odrazila asteroid, ohrozujúci našu planétu. Podľa štatistík sa náraz asteroidu, ktorý by mohol zničiť našu planétu, sa deje každých 50 až 100 miliónov rokov. Posledný podobný asteroid nás zasiahol pred 65-miliónmi rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre