Android dostane novú funkciu. Zlodej vám už tak ľahko neukradne dáta zo smartfónu a to aj keď sa ho fyzicky zmocní

Android dostane novú bezpečnostnú funkciu, ktorú určite oceníte aj vy.

android smartfon USB
Zdroj: DALL-E, Vosveteit.sk

Na Android 15 si počkáme ešte niekoľko mesiacov, no postupne sa začínajú objavovať informácie o funkciách, ktoré môžeme s novým operačným systémom očakávať.  

Najnovšia testovacia verzia ukázala hlavne zmeny v užívateľskom rozhraní, no ako informuje portál Android Police, v tejto verzii sa ukrývalo aj niekoľko užitočných funkcií. Jednou z nich je vyžiadanie biometrickej autentifikácie, ak chceme zmeniť režim USB.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keď prepojíme Android smartfón napríklad s počítačom, na výber máme niekoľko možností. Môžeme nechať zariadenie nabíjať, prepojiť ho s Android Auto, použiť USB tethering, MIDI, PTP, Webkameru alebo ho môžeme prepnúť do režimu úložiska, čo nám dovolí presunúť súbory z PC do Androidu a naopak. Doteraz užívatelia mohli meniť USB módy ľubovoľne, no s Android 15 sa bude vyžadovať, aby túto voľbu potvrdili odtlačkom prsta.  

Ak nemáte odtlačok prsta, potvrdiť voľbu môžete PIN kódom, heslom alebo vzorom. Ide o dôležitú bezpečnostnú funkciu. Keď sa niekto pokúša zmeniť režim USB, nikdy nie je zárukou, že ide o majiteľa smartfónu. Pridanie autentifikačnej metódy preto zvýši bezpečnosť smartfónov. Analytici si však všimli, že aj napriek tejto bezpečnostnej funkcii, existuje spôsob, ako ju možno obísť.  

So zapnutými vývojárskymi možnosťami môže niekto zapnúť USB debugging. Keď následne pripojí váš smartfón k PC, môže povoliť USB debugging na smartfóne a tým zo zariadenia prekopíruje všetky vaše súbory do svojho počítača. Spoločnosť Google by túto medzeru mohla vyriešiť tak, že úplne zablokuje prenos dát, ak sa nenachádza USB v tomto režime.  

Analytici upokojujú, že táto bezpečnostná medzera sa v praxi nebude vyskytovať často. Android má ale veľkú základňu užívateľov, preto treba počítať aj s takýmito problémami.  

Ďalšie zaujímavé funkcie

So všetkým čo zatiaľ vieme o Android 15 môžeme povedať, že dostane viacero zaujímavých funkcií. Do pozornosti dávame aj zníženie hlasitosti pre “otravné” notifikácie. Určite sa vám stalo, že sa s partiou kamarátov založila skupinová konverzácia a upozornenia cinkali dobre, že nie každú sekundu. Dá sa to síce vyriešiť prepnutím smartfónu do tichého režimu alebo odstavením notifikácií, no to je robota navyše.  

Do novej verzie Androidu ale príde funkcia, ktorá vám stíši zvuky nových notifikácií v smartfóne. V podstate keď vám príde notifikácia, spustí sa časovač, počas ktorého vám necinknú nové notifikácie z rovnakej aplikácie. Túto funkciu si budete môcť aktivovať v nastaveniach. Môžete si vybrať, či časovač zapnete na všetkých upozorneniach alebo len na tých z konverzácií.  

Ako sme spomenuli na začiatku, Android 15 máme ešte mesiace vzdialený. Vývojárska testovacia verzia však ukazuje zaujímavé nové funkcie, o ktorých vás postupne informujeme.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre