Android 14 v prvej verzii pre vývojárov je predstavený: Tieto nové funkcie so sebou prináša!

Android 14 ponúkne viacero nových funkcií, ktoré práve odhalil v prvej vývojárskej verzii. Pozrite sa, čo všetko nás čaká.

Android 14
Zdroj: Google

Keď sa rozprávame o aktualizáciách Androidu, väčšina používateľov sa dnes ešte len pripravuje na aktualizáciu pre Android 13, prípadne túto verziu obdržali len nedávno. Nie je však žiadnym tajomstvom, že americký Google pracuje na ďalšej veľkej verzii systému, ktorou bude práve Android 14. Systém tak má prísť pod dezertovou prezývkou Upside Down Cake, teda prevrátený koláč a nových funkcií, ktoré so sebou prinesie, nebude málo. O prvých zmenách, ktoré vývojári už vo svojich zariadeniach z radu Google Pixel zaznamenali, nás informovala známa komunita Xiaomiui. Zmien bude viac než dosť a veríme, že niektoré zmeny ste už dlho očakávali aj vy. Pozrite sa na ne spolu s nami.

Android 14 prinesie viacero nových funkcií

Prvá verzia pre vývojárov nám dokázala už odhaliť funkcie, ktoré sa majú objaviť vo finálnej verzii Androidu 14. Novinky v systéme s prezývkou Upside Down Cake majú zahŕňať napríklad možnosť synchronizácie údajov o zdraví medzi viacerými aplikáciami, čo sme doteraz mali možnosť vyskúšať vďaka aplikácii Dáta o zdraví. Po novom sa však má táto synchronizácia údajov objaviť priamo v systéme Android 14, nebudeme k tomu teda potrebovať aplikáciu od Googlu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo však používateľov isto poteší, je možnosť odinštalovania zbytočných aplikácií. Okrem potrebných aplikácií pre chod zariadenia totiž výrobcovia telefónov či mobilní operátori vedia do smartfónu nainštalovať aj rôzne ďalšie aplikácie, ktoré sa nedajú odinštalovať. Android 14 však sprístupní sekciu s týmito aplikáciami, ktoré nepotrebujeme k správnemu chodu systému. Nepotrebé aplikácie si tak budeme vedieť odinštalovať.

Ďalšou novinkou je aj rozšírenie funkcie Fast Pair nielen pre slúchadlá či drobnú elektroniku, ale aj pre ďalšie smartfóny. O tejto novinke sme vás už nedávno informovali, no z beta verzie pre Android 13 táto funkcia zmizla. Objavila sa znovu v prvej vývojárskej verzii pre Android 14.

Sprístupnenie smartfónu pre viacerých používateľov

Tak, ako môžete svoj počítač využiť s viacerými profilmi pre viacerých používateľov, tak aj smartfón s Androidom vám ponúkne viaceré profily pre hostí. Tým bude vďaka Androidu 14 umožnené aj uskutočňovať hovory, pričom aj históriu volaní budete môcť s týmito hosťovskými profilmi zdieľať. Úprav sa majú dočkať aj gestá, ktoré majú byť opäť intuitívnejšie. Finálnu verziu pre gestá ovládania, ktoré ponúkne Android 14, zatiaľ nepoznáme.

Zdieľanie smartfónu s viacerými používateľmi bude jednoduchšie aj vďaka možnosti klonovania aplikácií. Túto možnosť už dlhšie ponúkajú niektorí výrobcovia smartfónov prostredníctvom svojich úprav Androidu. Pekným príkladom je aj Xiaomi s duálnymi aplikáciami. Android 14 používateľom povolí svoje aplikácie naklonovať a využívať tak rozdielne kontá v dvoch oddelených aplikáciách.

Staršie aplikácie už Android 14 nepovolí

Ako sme nedávno spomínali, Android 14 má zakázať inštaláciu starších aplikácií, ktoré sú prispôsobené pre staršie verzie Androidu. Tieto aplikácie nespĺňajú novšie požiadavky pre bezpečnosť používateľov a telefón nás upozorní, keď si budeme chcieť inštalovať aplikáciu kompatibilnú s Androidom 8 alebo starším. Od verzie Androidu 10 sa tento limit vzťahoval na aplikácie kompatibilné s Androidom 5, limit pre aplikácie sa tak výrazne zvýši.

Menšie zmeny sa majú objaviť aj v nastaveniach telefónu či vývojárskych nastaveniach. Viac informácií ohľadom systému Android 14 zatiaľ nemáme, no už čoskoro sa máme stretnúť s ďalšími vydaniami systému. Google totiž zverejnil aj časovú líniu vydávania nových verzií.

Android 14 časová os
Zdroj: Google

Ktorá funkcia systému Android 14 najviac oslovila vás? A akú funkciu by ste si ešte predstavovali? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre