Android 11 nakoniec nepríde s dlho očakávanou funkciou, na ktorú čakala veľká časť používateľov roky

Podpora rolovacích snímkov obrazovky nakoniec nebude súčasťou ďalšej verzie mobilného operačného systému Android.

Android 11
Zdroj: Vosveteit.sk

Najnovšia verzia mobilného operačného systému Android príde na prvé smartfóny už o pár týždňov, no doposiaľ nie je známe, aké funkcie budú nakoniec súčasťou finálnej zostavy operačného systému Android 11. I keď väčšina hlavných funkcií, ktoré boli doposiaľ predstavené a stále sú testované, sa do finálnej verzie dostanú, vývojári doposiaľ váhali nad niektorými funkciami, s ktorými sa testeri nového Androidu 11 stretávajú ešte aj dnes. Najnovšie správy priamo z vývojárskeho prostredia, na ktoré upozornil portál 9to5google, naznačujú, že súčasťou finálnej verzie Androidu 11 nebude jedna z dlho očakávaných funkcií, na ktorú čakal nejeden používateľ Androidu.

Rolovacie snímky obrazovky môžme očakávať až o rok

Súčasťou nového Androidu 11 mali byť očakávané rolovacie snímky obrazovky, v angličtine označované ako „scrolling screenshots“. Ak ste o tejto funkcii doposiaľ nepočuli, predstaviť si, o čo vlastne ide, nie je vôbec zložité. Rolovacie snímky obrazovky si stačí predstaviť úplne jednoducho – pri vytvorení špeciálneho snímku obrazovky sa do obrázku zachytí napríklad celá webstránka od vrchu až po spodok, poprípade celý rozsah menu v nastaveniach a podobne. Funkcia sa môže hodiť napríklad pri vytváraní návodov, alebo pri vytváraní snímok obrazovky bez toho, aby ste museli vytvárať nahrávku obrazovky vo forme videa, alebo viacerých samostatných snímkov obrazovky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vývojári funkcie rolovacích snímkov obrazovky tvrdia, že funkcia ešte nie je pripravená na to, aby bola súčasťou finálnej verzie a to hneď z viacerých dôvodov. Zrejme najhlavnejším dôvodom je to, že chcú, aby funkcia správne fungovala v ľubovoľnej aplikácii, či službe. Pri skorom vydaní funkcie by zrejme došlo k tomu, že by fungovala správne iba vo vybranej hŕstke aplikácií, čo by zrejme nemalo z vývojárskeho hľadiska príliš veľký význam. Vývojári zároveň dodávajú, že plánujú pridať špecifické API pre túto funkciu, ktoré by vývojárom aplikácií umožnili prispôsobenie aplikácií a prostredia tak, aby funkcia v budúcom Androide pracovala správne.

Funkciu už dlhé roky ponúkajú vybrané nadstavby

Funkcia vytvárania rolovacích snímkov obrazovky nie je pre niektorých výrobcov smartfónov žiadnou novinkou. V nadstavbe spoločnosti Samsung sa táto funkcia nachádza už niekoľko rokov a je dosť možné, že funkciu využívate roky aj vy. Bohužiaľ, ostatní používatelia si na túto funkciu budú musieť počkať až do budúceho roka, poprípade do momentu, kým prídu s vlastnou alternatívou aj ostatní OEM výrobcovia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre