AMD predstavilo novú generáciou procesorov Ryzen. Je lepšia ako tá od Intelu?

Zdroj: vlastný

AMD predstavilo novú generáciou procesorov určenú pre desktop zariadenia. Konkrétne reč je o takzvanej Zen architektúre, ktorá bude spätá s produktovou líniou Ryzen CPU. Kódové označenie tohto produktu bolo Summit Ridge.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pri ZEN architektúre sa podarilo IPC (Instructions per cycle) zvýšiť až o 40% oproti predchádzajúcej verzii „Buldozer“ pričom bola zachovaná rovnaká spotreba. Zároveň sa vývojárom podarilo vytvoriť „smart machine“, a to vďaka nádielke nových senzorov, ktoré budú inteligentne reagovať na prevozné podmienky – výsledkom by malo byť poskytnutie vyššieho výkonu pri čo najmenšej spotrebe energie.

Špecifikácie AMD RYZEN

Jadra | Vlákna Patice Archit. Tech. RAM Frekvencia TDP Uvedenie na trh
8 |16 AM4 ZEN 14nm DDR4 3.4+ GHz 95W Q1 2017

 

V základnej výbave by procesory mali pracovať na minimálnej frekvencii 3,4GHz a v režime Turobo Boost by frekvencia mala narásť až na 4.0GHz. Čo sa týka veľkosti cache tak tie budú mať 20MB L2 + L3 spolu.

Výrobca ďalej implementovali do procesora technológiu Smart Prefetch, ktorá by mala byť schopná sama sa „učiť“. Výsledkom by malo byť že procesor bude schopný s predstihom spustiť správne inštrukcie a zároveň zabezpečiť potrebné dáta pre práve spustené aplikácie.

Pure power je zase nová technológia, ktorá bude schopná monitorovať teplotu, frekvenciu a napätie a následne na to upravovať spotrebu rôznych častí čipov v reálnom čase.

Precesion Boost technológia má na starosti pretaktovanie procesora s cieľom zachovania čo najnižšej spotreby.

Via: pchrac.cz

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre