BezpečnosťSpravodajstvo

AKTUÁLNE: Riešite bývanie? Pozor, Polícia upozorňuje na rozmáhajúci sa podvod a vyzýva, aby ste neplatili nič dopredu!

Internetoví podvodníci začali „podnikať“ v ďalšej oblasti. Tentokrát zneužívajú záujemcov o bývanie.

Internetoví podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor nič netušiacej obete. Za týmto účelom sa častokrát snažia zneužiť ľudí, ktorí sú v nejakej tiesni. Nedávno sme napríklad upozornili na podvod, kedy neznáme osoby predávali na sociálnych sieťach výsledky zápasov. Bohužiaľ mnoho ľudí s vidinou ľahkého zárobku zaplatilo podvodníkom, aby dostali tipy. Čím prišli nielen o peniaze, ktoré zaplatili za tipy, ale aj o finančné prostriedky, ktoré stavili.

Tentokrát podvodníci zneužívajú núdzu ľudí, ktorí si hľadajú bývanie, upozorňuje Polícia SR prostredníctvom sociálnej siete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Neplaťte zálohy za byty dopredu,“ prízvukuje polícia

Polícia prostredníctvom oficiálnej stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR upozorňuje na rozmáhajúci sa podvod, ktorý súvisí so zálohovými platbami za byty.

Polícia vysvetľuje, že viacerí z nás hľadajú možnosti bývania prostredníctvom sociálnych sietí, neraz aj cez Facebook skupiny, kde sú tieto podvody frekventovanými. Častokrát prenajímateľ ale vyžaduje platbu vopred a to ešte predtým, aby ste si riadne pozreli byt, alebo aby ste mali v ruke zmluvu.

Každý, kto si v posledných rokoch hľadal bývanie, tak vie, že zohnať byt nie je ľahké. Tie sa totiž predávajú lepšia ako teplé rožky. A preto mnohí z nás radšej zaplatia dopredu, aby mali istotu, že sa k bytu dostanú. Práve toto zneužívajú podvodníci.

„S depozitom ako rezervou pred prípadnými škodami sa stretáva drvivá väčšina nájomníkov. Problém však nastáva vtedy, keď máte niekomu uhradiť platbu bez toho, aby ste v rukách držali podpísanú zmluvu.“, hovorí polícia.

Obzvlášť opatrení by sme mali byť v situáciách, kedy sme byt ešte ani nevideli. Ako vysvetľuje polícia, tak sa množia prípady, kedy si internetoví podvodníci stiahnu fotografie z rôznych webových portálov a zverejnia inzeráty, pričom neskôr žiadajú rôzne platby a zálohy dopredu bez toho, aby ste sa pozreli na byt.

„V takýchto prípadoch sa stáva, že niektorí podvodníci si z internetu stiahnu fotky bytov, ktoré nevlastnia, tvária sa na prenajímateľov a pod zámienkou výberu platby za depozit od vás vymámia nemalé finančné prostriedky.“

Preto polícia vyzýva, že ak plánujete uhradiť dopredu depozit, tak by ste prinajmenšom mali trvať na zmluve. Rovnako odporúča, aby sme sa najprv išli pozrieť i na samotný byt, aby sme sa uistili, že ponúkaná nehnuteľnosť existuje.

„Ak niekomu plánujete uhradiť depozit, trvajte na tom, že chcete vidieť zmluvu. V ideálnom prípade si najprv dohodnite obhliadku a zistite, či ponúkaná nehnuteľnosť skutočne existuje. Väčšina podvodníkov neponúka ich vlastné byty, len fotky z internetu.“, píše polícia na sociálnej sieti a zároveň dopĺňa: „V žiadnom prípade však neuhrádzajte platby za niečo, čo vám nikto negarantuje.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close