AKTUÁLNE: Pozor, táto SMS nie je z banky. Ak vám prišla táto správa do mobilu, nereagujte na ňu

Policajti upozorňujú, že mobily Slovákov zaplavuje podvodná SMS správa. Tvári sa, že je od banky.

aktualna tema SMS
Zdroj: unsplash.com (Katka Pavlickova), úprava Vosveteit.sk

Internetoví podvodníci neustále hľadajú nové spôsoby, ako sa obohatiť na úkor bežných ľudí. Skúšajú to rôznymi metódami, môže ísť napríklad o phishingové stránky, podvodné reklamy a podobne. Neštítia sa ale ani aktívne komunikovať s potenciálnou obeťou vydávajúc sa napríklad za zamestnanca finančnej inštitúcie. Všeobecným cieľom týchto podvodov je získať citlivé údaje z bankových kariet.

No nemenej častým sú aj pokusy o podvod pomocou falošných SMS správ. Útočníci sa zväčša vydávajú za doručovateľské služby či banky. Zväčša kontaktujú svoju obeť a pokúšajú sa ju naviesť, aby prešla na falošnú webovú stránku, kde od nej žiadajú vyplnenie citlivých údajov. Na podobný podvod najnovšie upozorňujú aj muži zákona.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pozor, táto SMS správa nie je z banky

Polícia na sociálnej sieti Facebook najnovšie upozorňuje, že mobily Slovákov zaplavuje SMS správa, ktorá sa tvári, že je od Slovenskej sporiteľne. Útočník v nej uvádza, že čoskoro vám vyprší registrácia služby George. Pre tých, ktorí nevedia, tak George je verziou internetbankingu Slovenskej sporiteľne. Treba ale podotknúť, že vám môže prísť aj SMS s iným obsahom, a preto je dobré vedieť, ako rozpoznať, že SMS správa je od podvodníka a nie oficiálnej inštitúcie.

Ako môžete v správe nižšie vidieť, tak kyberkriminálník vyzýva používateľa, aby sa preklikol na webstránku „dolezite-spracovani.com“, no v skutočnosti ide o podvrh. Ak tak človek spraví a vyplní požadované údaje, tak ich odovzdá útočníkovi, ktorému nestojí nič v ceste, aby ich zneužil.

„Pocit dôležitosti správy predstavuje link, ktorý je priložený nižšie. Stránka SLSP určite nevyzerá takto. Dôležité-spracovanie by vo vás malo vzbudiť pocit, že je to naozaj niečo, čo by ste mali riešiť.“, prízvukujú muži zákona.

Rovnako dopĺňajú, že väčšina podvodov má spoločného menovateľa, ktorým je naliehavosť.

„Väčšina podvodov pracuje s vašimi emóciami a vytvára pocit naliehavosti. Toto je krásny príklad. „Vaša registrácia vyprší“ … inak povedané – Rýchlo s tým niečo robte a bezhlavo mi odovzdajte vaše údaje!“, vysvetľujú policajti v príspevku na sociálnej sieti.

Muži zákona rovnako prízvukujú, že by sme sa mali pozerať aj na odosielateľa správy. V tomto prípade číslo nepochádza zo Slovenska, ale má poľskú predvoľbu, čo rovnako značí, že ide o podvod. Druhým dychom ale treba uviesť, že tie sofistikovanejšie podvody dokážu mobilné číslo maskovať a to napríklad aj menom inštitúcie alebo iným mobilným číslom. Táto metóda sa volá spoofing. Preto, ak si nie ste istí od koho je správa, ktorá vám prišla, tak sa nebojte kontaktovať inštitúciu cez oficiálny kontakt, ktorý nájdete na jej webe.

podvodny hovor a podvodna SMS sprava
Zdroj: wisely / shutterstock.com

Policajti zároveň dopĺňajú, že v pozore by sme mali aj vtedy, ak nám príde v SMS správe odkaz na URL adresu, kde po kliknutí na odkaz, nás web žiada o vyplnenie citlivých údajov. Zväčša ide o podvod.

„Seriózne spoločnosti neposielajú linky, www adresy, na ktoré treba kliknúť, a ktoré od vás vyžadujú vyplnenie citlivých osobných údajov. Už aj toto je jasná červená – NIE, NEKLIKNEM TAM.“

V súvislosti s touto témou, nám dovoľte, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali tomu, ako môžete rozpoznať, že vám prišla podvodná SMS správa.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre