Spravodajstvo

AKTUÁLNE: Facebook si už začal pýtať peniaze za prístup k sociálnej sieti. Zaplatíte alebo nie? Ak áno, toto získate

Facebook začal Slovákom ponúkať možnosť predplatného za prístup k sociálnej sieti výmenou za odstránenie reklám.

Ešte v septembri tohto roka sa objavili prvé špekulácie, že Meta zavedie predplatné pre Facebook a Instagram, aby splnila požiadavky Európskej únie, ktoré súvisia so zbieraním údajov za účelom cielenia reklamy. Spoločnosť v tom čase bola ale na informácie skúpou. To sa ale neskôr zmenilo.

Koncom minulého mesiaca oznámila, že v Európe si začne pýtať predplatné za prístup k Facebooku a Instagramu od používateľov, ktorí nesúhlasia so zbieraním osobných údajov za účelom cielenia reklamy. Ako uviedla spoločnosť, tak ide o reakciu na platnú legislatívu naprieč regiónom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Aby sme vyhoveli vyvíjajúcim sa európskym predpisom, zavádzame novú možnosť predplatného v EÚ, EHP a Švajčiarsku. V novembri ponúkneme ľuďom, ktorí používajú Facebook alebo Instagram a bývajú v týchto regiónoch, možnosť pokračovať v používaní týchto prispôsobených služieb zdarma s reklamami alebo sa prihlásiť na odber, aby sa im reklamy prestali zobrazovať.“, uviedol gigant približne týždeň dozadu v správe pre média.

Meta už pýta peniaze za prístup k sociálnym sieťam

To, čo iniciovala spoločnosť Meta, tak sa teraz aj deje. Viacero používateľov vrátane nás hlási, že sociálna sieť začala pýtať poplatky za prístup k sociálnej sieti Facebook.

Tisíce používateľov naprieč našim regiónom, zaevidovalo v týchto dňoch pop-up okno, v ktorom im Meta ponúka prístup k sociálnej sieti za poplatok výmenou za to, že nebude o nich zbierať citlivé údaje a zobrazovať im reklamu.

„Vyberte si, ako sa vám budú zobrazovať reklamy

Ako súčasť zmeny právnych predpisov vo vašom regióne sa teraz môžete rozhodnúť ďalej použíať produkty Meta zdarma tým, že nám umožníte používať vaše údaje na účely reklám. Prípadne si môžete zaplatiť predplatné, aby sa vám v nich reklami nezobrazovali.“, píše Meta v upozornení, ktoré si môžete pozrieť nižšie.

Facebook predplatne_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak sa pýtate, čo si Meta pýta za predplatné, tak je to 12,99€ a za každý ďalší pridružený účet, si účtuje 8€.

Facebook predplatne_2
Zdroj: Vosveteit.sk

V prípade desktopovej verzie, si Meta pýta 9,99€. V prípade ďalšieho pridruženého účtu, si priplatíte ďalších 6€.  AKATUALIZOVANÉ 9.11.2023: V prípade ale, ak si ho zakúpite cez desktop, tak cena bude 9,99€. Rozdiel v cene je spôsobený v tom, že v prípade platieb cez mobilné aplikácie, Meta platí poplatky za sprostredkovanie transakcie.

facebook predplatne desktop
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo ak odmietnem zaplatiť, stratím prístup k Facebooku?

Samozrejme, ak sa rozhodnete, že platiť nebudete, tak budete môcť sociálnu sieť (resp. siete) používať ako doteraz. Znamená to, že budete vidieť prispôsobenú reklamu.

„Možnosť pre ľudí kúpiť si predplatné bez reklám vyvažuje požiadavky európskych regulačných orgánov a zároveň dáva používateľom možnosť voľby a umožňuje spoločnosti Meta naďalej slúžiť všetkým ľuďom v EÚ, EHP a Švajčiarsku.“, hovorí Meta. „Ak sa rozhodnete naďalej bezplatne používať naše produkty, vaša skúsenosť zostane rovnaká,..“, uviedol gigant ešte koncom minulého mesiaca.

Zvažujete nad kúpou prémiového prístupu k sociálnej sieti alebo nie? Dajte nám vedieť v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

AKATUALIZOVANÉ 9.11.2023: Ospravedlňujeme sa našim čitateľom, omylom sme uviedli, že je potrebné si zaplatiť predplatné zvlášť pre desktop a zvlášť pre smartfón.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close