Ako vplýva zapnuté NFC na batériu smartfónu? Mali by sme si túto funkciu vypínať, či to nie je potrebné?

NFC využívame na bezkontaktné platby na dennej báze. Aké má ale neustále zapnutie tejto technológie dopad na batériu smartfónu?

ako NFC vplyva na bateriu
Zdroj: unsplash.com (CardMapr.nl a Martin Abegglen), flickr.com (Martin Abegglen) (CC BY-SA 2.0)

Aký dopad má NFC na batériu?

Už podľa popisu technológie vyššie je jasné, že NFC nie je veľmi náročné na spotrebu batérie. Na svoju prevádzku potrebuje minimum energie a odosielaných údajov taktiež nie je veľa. Za nízku spotrebu vďačí najmä nízkym vzdialenostiam, na ktoré je táto technológia navrhnutá. Využitie technológie v smartfóne má samozrejme o čosi vyššiu spotrebu, než pri platobnej karte, pretože dokáže odosielať aj prijímať rôzne druhy súborov. No pre porovnanie je vhodné dodať, že neustále odosielanie a prijímanie súborov prostredníctvo NFC je menej energeticky náročné, než neustále rozsvietenie displeja.

Z dokumentácie typického NFC-IC (NXP MFRC522) je možné zistiť, že NFC čipy spotrebúvajú približne 40 mA pri čítaní alebo zapisovaní NFC tagov (aktívny režim). Ale i po pripojení NFC k zariadeniu, je táto technológia energeticky účinnejšou ako obdobné technológie (napr. Bluetooth). Má to súvis najmä s tým, že prenos dát prebieha na veľmi krátke vzdialenosti. Čipy NFC sú však ale len zriedka v aktívnom režime, pretože sú v režime spánku. V režime spánku čipy NFC skenujú svoje okolie a hľadajú možných komunikačných partnerov. Skenovanie prostredia ale vyžaduje oveľa menej energie ako vytvorenie pripojenia NFC. V režime spánku spotrebúvajú čipy NFC iba 3 až 5 mA.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak sa samozrejme snažíte o čo najlepšie optimalizovanie batérie, tak sa vypnutie NFC zdá ako logický krok. Nečakajte ale, že vám vypnutie NFC razom pridá desiatky percent nabitia navyše. Ide skutočne o zanedbateľné percento.

Využívate technológiu NFC na bezkontaktné platby alebo aj na iné úkony aj vy? Alebo preferujete iné alternatívy? Podeľte sa so svojim názorom dolu v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre