ANDROIDBezpečnosťNávodySpravodajstvo

Ako môžete smartfónu zabrániť, aby sledoval vašu polohu? Tieto nastavenia neprehliadnite!

Android zariadenia ponúkajú niekoľko možností, ako si naše súkromie chrániť. Poznáte ich?

Naše súkromie na internete je mimoriadne dôležité a preto by sme si ho mali chrániť, lenže ako na to?! Určite ste už milión aj dvakrát počuli o tom, aby ste na sociálne siete nepridávali osobné údaje, fotky zo súkromia, alebo si dávali veľmi dobrý pozor na to, čo s kým zdieľate.

To všetko sú užitočné rady, no ešte je tu jedna oblasť, o ktorej ste určite počuli, no možno neviete aký dopad na vaše súkromie môže mať – vaša poloha. Viaceré aplikácie si vyžadujú prístup k vašej polohe, napríklad Google Mapy. To je logické, lebo bez toho by vám aplikácia nedokázala poskytnúť relevantné údaje.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo ale robiť v prípade ak si neželáte, aby aplikácie vašu polohu sledovali? Nemusíte sa báť, pretože aj v tomto prípade ponúkajú Android smartfóny niekoľko rôznych spôsobov, ako zabrániť aplikáciám v tom, aby vás kontinuálne sledovali.

Vypnite si GPS úplne

Moderné smartfóny vám umožňujú jedným tlačidlom zapnúť alebo vypnúť GPS. Toto nastavenie pracuje s niekoľkými senzormi, vďaka ktorým smartfón vie, kde sa práve nachádzate. V tomto prípade stačí ak si otvoríte hornú lištu potiahnutím prsta nadol po obrazovke a z možností stlačíte funkciu GPS.

Ako zabrániť aplikáciám, aby nás sledovali?
Zdroj: Vosveteit.sk

Ak si ale otvoríte nastavenia smartfónu a nájdete možnosť Povolenia, môžete si sami nastaviť, ktoré aplikácie môžu prístupovať k polohe vášho zariadenia. Možno budete prekvapení, ale pôjde o desiatky aplikácií vo vašom telefóne, ktoré ku vašej polohe pristupujú.

Ako zabrániť aplikáciám, aby nás sledovali?
Zdroj: Vosveteit.sk

Možnosť spravovať povolenia je však užitočná aj z iných dôvodov. Vieme, že aplikácie povolenia potrebujú na to, aby mohli správne fungovať, no niektoré si vypýtajú viac povolení, než reálne potrebujú. Baterka nepotrebuje prístup k polohe zariadenia alebo systémovým súborom, a ak ich pýta, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod. V týchto možnostiach nájdete ktoré aplikácie majú prístup k rôznym súčastiam vášho smartfónu.

Google Mapy

Ako sme už spomínali, Google Mapy musia pracovať s vašou polohou, lebo sú to jednoducho mapy. Nie je však novinkou že spoločnosti Google sa páčia všetky naše dáta, ku ktorým sa môže dostať. Mapy prichádzajú s funkciou, ktorá vám umožňuje ukladať históriu polohy. Pre niekoho môže ísť o užitočnú funkciu, no ak v nej nevidíte zmysel, môžete si ju jednoducho vypnúť.

Stačí ak si otvoríte mapy, kliknete na váš profil a potom na možnosť spravovať účet Google.

Ako vymazať históriu Google máp
Zdroj: Vosveteit.sk

V časti údaje a ochrana súkromia nájdete možnosť aktivita na webe a v aplikáciách. Tú si vypnite.

Ako vymazať históriu Google máp
Zdroj: Vosveteit.sk

Ďalším nastavením je vymazanie celkovej histórie v Google Mapách. Opäť si otvoríme mapy, náš profil a tentokrát nájdeme možnosť nastavenia. V okne nájdete možnosť história.

Ako vymazať históriu Google máp
Zdroj: Vosveteit.sk

Otvorí sa vám okno, v ktorom si môžete odstrániť všetku uloženú históriu v aplikácií Google mapy.

Ako vymazať históriu Google máp
Zdroj: Vosveteit.sk

Časová os Google Máp

Stále sa síce držíme pri mapách, no Google v tomto smere ponúka ešte jednu a mimoriadne intruzívnu funkciu. Ňou je časová os, ktorá dokáže presne zaznamenať vaše pohyby v určitom časovom úseku. Dokonca dokáže aj odhadnúť, akým dopravným prostriedkom ste išli. Ak ju máte zapnutú, môžete vidieť ako ste ráno cestovali do práce, cestou domov ste sa zastavili v obchode a potom šli ešte za známym. Na časovej osi Google sa zobrazí všetok váš pohyb a mnohí to môžu považovať za masívny zásah do súkromia.

Vieme si však toto nastavenie vypnúť tak, že si otvoríme profil a následne klikneme na možnosť časová os. Po otvorení okna kliknite na ikonu troch bodiek vpravo hore. Vyberte si históriu a ochranu súkromia.

Ako vymazať históriu Google máp
Zdroj: Vosveteit.sk

Tu nájdete možnosť čiastočného alebo úplného vymazania časovej osi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close