Obchodom Play opäť lomcujú podvodné aplikácie, ktoré sa tešia veľkej obľube. Niektoré z nich boli dostupné aj u nás

Obchod Play síce kontroluje svoje aplikácie, no aj napriek tomu sa do jeho zoznamu vedia dostať aj podvodné aplikácie.

malware virus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Napriek rôznym vrstvám zabezpečenia, či skenovania mobilných aplikácií v obchode Play, sa medzi regilárne aplikácie vedia dostať aj tie škodlivé. Takéto aplikácie sú po stiahnutí schopné získavať rôzne citlivé informácie, prípadne kompletne prevziať kontrolu napríklad nad Facebook účtom, či inými službami a aplikáciami.

Rôzne falošné aplikácie

Tieto škodlivé aplikácie sa tvária ako seriózne aplikácie, ktoré zväčša aj reálne fungujú. V ich kóde sa ale nachádza trójsky kôň, ktorý má rôznu funkcionalitu, píšu bezpečnostní analytici z drweb.com, ktorí poukazuje na niekoľko škodlivých aplikácií. Niekedy ide o získavanie informácií, iné zas zobrazujú nevhodné reklamy, no nájdu sa aj prípady, kedy aplikácia získa prístup k nahrávaniu obrazovky, alebo používateľa prihlási na rôzne mobilné služby.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Škodlivé aplikácie v Obchode Play

Prvá várka týchto aplikácií od obetí požadovali údaje z platobnej karty. Ďalšie aplikácie boli o čosi pokročilejšie. Uvádzali rýchly zárobok z rôznych finančných trhov bez akýchkoľvek znalostí. Ich názvy sa často skrývali za plynárenského giganta Gazprom (Gaz Investor, Gazprom Invest a pod.).

Podobne fungovali aj aplikácie ako TOH či Chain Reaction. Tieto aplikácie sľubovali veľké výnosy pri investovaní do akcií za použitia špecifického algoritmu, ktorý bol samozrejme podvod.

chain reaction fake
Zdroj: vosveteit.sk

Ďalšia aplikácia sa tvárila ako softvér na editovanie fotografií. Jej názov bol Adorn Photo Pro. Táto aplikácia sa snažila o získanie prístupu k Facebook účtu používateľa.

adorn photo pro fake
Zdroj: vosveteit.sk

Mimoriadne škodlivé boli aj aplikácie ako Up Your Mobile, Morph Faces, Power Photo Studio, Top Navigation či Launcher iOS 15. Tieto aplikácie aj reálne fungovali, no na pozadí používateľa nevedomky prihlásili na rôzne platené mobilné služby a každý mesiac si z bankového účtu stiahli nejaké to euro.

launcher ios fake
Zdroj: vosveteit.sk

Všetky tieto podvody s predplatným fungovali taktiež cez odkaz na podvodnú web stránku. Táto stránka od obete požadovala zadanie mobilného čísla. Jeho zadaním sa človek prihlásil na podvodnú mobilnú službu.

Podvodné aplikácie mimo Obchodu Play

Okrem podvodných aplikácií v Obchode Play je určite nutné spomenúť aj aplikácie mimo neho. Tie už samy o sebe znejú nebezpečne, no napriek tomu sú mimoriadne populárne. Ide hlavne o rôzne modifikované verzie aplikácie WhatsApp (WhatsApp Plus, OB WhatsApp a pod.). Nielenže sú tieto aplikácie WhatsAppom zakázané a vedia vás kvôli ním zablokovať, no taktiež na pozadí získavajú informácie z iných aplikácií.

GB whatsapp fake
Zdroj: vosveteit.sk

Ak náhodou vo svojom zariadení stále máte nejakú z vyššie uvedených aplikácií, tak ju čo najrýchlejšie vymažte. Taktiež si skontrolujte pohyby na vašich bankových účtoch a v prípade zistenia nekalých prevodov kontaktujte svoju banku.

Pri sťahovaní každej aplikácie si vždy prečítajte jej recenzie na rôznych webových stránkach a fórach, hlavne ak v danej aplikácii plánujete zadávať citlivé údaje. Viete tak jednoducho predísť rôznym podvodom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre