Technológie

5G sieť oficiálne mieri aj do Európy. Prvou pokrytou krajinou bude San Maríno

San Maríno sa stane oficiálne prvým európskym štátom s 5G sieťou. V mikroštáte už osadili prvé 5G vysielače, ktoré boli ihneď spustené do prevádzky. Celé územie San Marína by malo byť pokryté 5G sieťou do konca tohto roka.

Testované bude aj úplne nové milimetrové pásmo

Telekomunikačný operátor TIM San Marino začne zo začiatku využívať 3,4GHz spektrum, no po dlhšej dobe chce do prevádzky spustiť novú 26GHz (mmWave) technológiu, vyrobenú spoločnosťou Nokia. Operátor TIM, ktorý je jedným z hlavných operátorov v susednom Taliansku, sa minulý rok dohodol s vládou San Marína na tom, že sieť a územie San Marína bude využitá na kompletné otestovanie najnovších technológií, ktoré sa následne dostanú aj do Talianska, ktoré San Maríno obklopuje zo všetkých strán.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nové možnosti pre štát, univerzity, nemocnice, fabriky a celé mestá

Najväčšou výhodou najmodernejšej 5G siete nie je jej rýchlosť, ale naozaj nízka latencia. Práve nízka latencia umožňuje prepojenie viacerých inštitúcií, aplikácií a zariadení v reálnom čase, vďaka čomu bude umožnené vytvorenie inteligentných štruktúr v mestách alebo špeciálnych online softvérov pre nemocnice alebo univerzity. Vláda chce v spolupráci s ostatnými inštitúciami ešte viac rozšíriť cestovný ruch. Docieliť to chce vytvorením virtuálnej reality, ktorá by dokázala návštevníkov sprevádzať po celom meste.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close