Prvá mobilná 4G sieť na Mesiaci nám vo svojej podstate pomôže zistiť, či predstava o trvalej posádke je reálnou

Budúcim astronautom výrazne uľahčí manipuláciu s technikou

Mesiac
Zdroj: pixabay.com, flickr.com(Greg Hewgill), vosveteit.sk(koláž)

Americká vesmírna agentúra, NASA, investuje, v rámci svojej snahy vrátiť ľudí na povrch Mesiaca, do vybudovania mobilnej siete na našej prirodzenej družici. Píše o tom portál Business Insider.

Úlohy sa chopí spoločnosť Nokia, ktorá na to využije grant v hodnote 14-miliónov amerických dolárov. Samotný návrh skompletizuje spoločnosť Bell Labs, ktorá spadá pod Nokiu. Nová mobilná sieť pomôže astronautom s ovládaním lunárnych roverov, navigáciou na mesačnom povrchu a so streamovaním videí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Táto misia nám v konečnom dôsledku pomôže zistiť, či je predstava trvalej ľudskej posádky na Mesiaci reálna,“ vyjadrila sa spoločnosť Bell Labs.

Na začiatku sa počíta len s mobilnou sieťou 4G, ktorá by mohla byť v budúcnosti vylepšená na 5G, tvrdí ďalej spoločnosť. Na tomto projekte spolupracujú aj so spoločnosťou, zameriavajúcou sa na vesmírnu techniku, Intuitive Machines. Zaujímavosťou je, že sieť bude prispôsobená špecifickým podmienkam, ktoré sa na Mesiaci vyskytujú. Zvládne extrémne teploty, radiáciu a dokonca bude schopná prežiť aj štart, či pristávanie rakiet, ktoré otriasajú povrchom Mesiaca.

Mobilná 4G sieť na Mesiaci využije menšie veže, ako obdobná sieť na Zemi. Na jednu stranu to síce znamená menší dosah, no zároveň aj menšiu energetickú spotrebu a ľahšiu manipuláciu s nimi. NASA už dokopy investovala približne 106-miliónov dolárov do projektu s názvom „Lunar Surface Innovation Initiative Technology.“ Cieľom je uľahčiť astronautom, ale aj robotom prieskum Mesiaca. Tento projekt zahŕňa napríklad rýchly, bezdrôtový nabíjací systém, zdroj tepla a elektriny, ktorý dokáže prežiť extrémne podmienky a aj mobilnú sieť 4G.

Návrat ľudí na povrch Mesiaca plánuje NASA vo svojom novom programe, Artemis. Ak sa dokáže vesmírna agentúra držať vytýčených plánov, ďalšie pristátie astronautov by sme mohli vidieť už v roku 2024. Do roku 2028 plánuje agentúra postavenie prvej mesačnej základne. Do roku 2030 by rada mala na povrchu mesiaca trvalú ľudskú posádku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre