3 mýty o jedle vo vesmíre, o ktorých ste možno nevedeli

Astronauti to majú vo vesmíre ťažké, nič však nie je také hrozné, ako sa môže na prvý pohľad zdať

Vesmírne jedlo
Zdroj: YouTube.com( Canadian Space Agency)

Ak sa chcete stať astronautom, musíte prekonať veľa prekážok. Dobrý astronaut musí mať vzdelanie, kondíciu a mnoho ďalšieho. Očakáva sa, že astronauti, preskúmavajúci vesmír budú tí najlepší z najlepších, hovorí sa v YouTube videu kanálu SciShow Space.

Stále sú to však ľudia, ktorí vedia byť sem-tam nároční na to, čo zjedia a preto musí byť jedlo, ktoré majú k dispozícii aspoň trochu chutné. Vedci preto usilovne pracovali a prišli na niekoľko kreatívnych spôsobov, ako pripraviť jedlo, určené pre astronautov. Pri tom však vzniklo niekoľko zaujímavých mýtov, ktoré nám aj napriek svojim nepresnostiam vedia priblížiť ťažkosti, ktoré sú spojené s vesmírnym stravovaním.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

NASA a práškový nápoj Tang

Každý z nás si pamätá na rozpustný prášok Tang, ktorý ste mohli vysypať do vody, aby ste dostali osviežujúci ovocný nápoj. Mýtus však tvrdí, že vesmírna agentúra NASA vyvinula Tang špeciálne pre použitie vo vesmíre. Toto tvrdenie je však nepresné.

Vesmírne jedlo
Zdroj: Youtube.com(
Tang Philippines)

História nápoju Tang a vesmírnej agentúry NASA sa začína v roku 1962, kedy sa na obežnú dráhu Zeme dostal prvý Američan. Počas vysielania pil pomarančový nápoj z prášku a ukázalo sa, že to bol práve Tang. Veľa ľudí si však neuvedomilo, že Tang bol dostupný ako komerčný produkt už oveľa skôr, nebol však veľmi populárny.

Voda, ktorá bola astronautom dostupná vznikala ako vedľajší produkt vodíkových palivových článkov, lenže chutila ako kov. Tang vedel túto chuť prekryť.

Astronauti jedia zmrazené a vysušené jedlo

Existuje mýtus, ktorý tvrdí, že všetko jedlo vo vesmíre je zmrazené a vysušené. V minulosti zvykli astronauti jesť kašovité jedlá, ktoré si vytláčali z nádoby, pripomínajúcej zubnú pastu. Aj v dnešných dňoch jedia veľa jedál, zabalených vo vzduchotesných baleniach, no môžu jesť aj veľa normálnych potravín. Príkladom je čerstvé ovocie, či moriak, počas sviatku vďakyvzdania. V súčasnosti tvorí jedálniček astronautov približne 200 rôznych vecí.

Vesmírna zmrzlina

Niektoré darčekové obchody ponúkajú možnosť zakúpiť si vesmírnu zmrzlinu. Možno vás neprekvapí, že takýto produkt nikdy nebol vo vesmíre a ani sa nepoužíval. Má však istú spojitosť s reálnym jedlom pre astronautov. Zmrazená a vysušená zmrzlina sa naozaj pripravovala, ešte za čias misií Apollo. Postup fungoval a odborníci zvažovali, že ju posunú astronautom Apollo, no samotní astronauti ju nikdy nevideli.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre