AppleBezpečnosťSpravodajstvo

Zuckerberg mení názor. Facebook bude „v dobrej pozícii“, v súvislosti s novými zásadami ochrany osobných údajov spoločnosti Apple

Zuckerberg hovorí, že Facebook „bude v dobrej pozícii“. Ide o zvrat vo vyjadreniach o 180-stupňov.

Potom, ako Apple zaviedol v obchode App Store prvé zmeny súvisiace s tým, že vývojári sú povinní aktívne informovať o údajoch, ku ktorým aktívne pristupujú a ako ich spracovávajú, najhlasnejším odporcom tohto kroku bol Facebook. Niet sa čomu čudovať, ide o sociálnu sieť, ktorá pristupuje už z dôvodu svojej činnosti k enormnému množstvu dát, a to aj ku takým, ktoré by sme pravdepodobne „dobrovoľne“ neodovzdávali, ak by sme boli o tom riadne informovaní.

Facebook v dôsledku týchto opatrení dokonca začal nad rámec svojich povinností používateľom vysvetľovať, aké dáta zbiera a za akým účelom. Rovnako prízvukoval, že odmietnutie zdieľania dát nebude mať za následok menej reklám, ale len to, že budú menej prispôsobené.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Facebook otáča názor? Zuckerberg hovorí, že Facebook „bude v dobrej pozícii“

Z hlasu najväčšieho kritika sa stáva nakoniec obhajca tejto novinky. Zuckerberg v rozhovore pre CNBC vo štvrtok namiesto kritiky spoločnosti Apple, tieto zmeny vyzdvihol, čo je v rozpore s doterajšími krokmi a vyjadreniami spoločnosti. Na tému upozorňuje portál 9to5mac.com.

Zuckerberg hovorí, že si je istý tým, že ich spoločnosť zvládne tieto zmeny úspešne a dodal, že dokonca budú mať z nich úžitok. Dôvodom je, že viac predajcov v dôsledku zmien zváži predaj ich produktov prostredníctvom ich platformy.

„Je možné, že dokonca vzídeme z toho ešte silnejší, ak zmeny spoločnosti Apple povzbudia viac podnikateľov k väčšiemu obchodovaniu prostredníctvom našich platforiem tým, že im sťažia používanie ich údajov s cieľom nájsť zákazníkov,..“

Je vcelku zaujímavé sledovať zvrat vo vyjadreniach Marka Zuckerberga. Len pre zaujímavosť, tieto slová povedal prostredníctvom rozhovoru v Clubhouse, čo je nová sociálna sieť založená na hovorenom slove. Rovnako ide o koncept, ktorý sa Facebook snažil pretaviť aj do svojej platformy.

V každom prípade, nové zmeny v súvislosti so sledovaním používateľov (pozn. redakcie: ide o funkciu Transparentnosť sledovania aplikácií), budú plne aktívnymi od verzie iOS 14.5. Rovnako treba povedať, že po spustení tejto funkcie už nebudú môcť aplikácie sledovať používateľov naprieč inými aplikáciami a webmi bez toho, aby získali výslovný súhlas zo strany používateľov.

Druhým dychom však treba dodať, že tieto opatrenia sa budú dotýkať len platformy iOS. Inými slovami, Facebook bude mať aj naďalej prístup k dátam, ktoré budú zbierané inými kanálmi. Nehovor viac o tom, že množstvo dát odovzdávame aj my sami, a to dobrovoľne. Len pre zaujímavosť, niekoľko dní dozadu sme vám priniesli analýzu v súvislosti so zberom osobných dát jednotlivých aplikácií na platforme iOS. V rebríčku dominovali služby spoločnosti Facebook.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close