NávodyZariadenia

Wi-Fi verzus Ethernetový kábel: Čo je lepšie, ak chcete pripojiť zariadenie na internet?

Keď chcete dostať internet do počítača, máte dve možnosti: Ktorá je lepšia?

Keď chcete pripojiť počítač na internet, máte dve možnosti: Wi-Fi, alebo ethernetový kábel. Každá metóda má svoje pre a svoje proti a nižšie si porovnáme oba spôsoby v rôznych situáciách.

Mobilita

Wi-Fi má jednu obrovskú výhodu oproti káblu – nemusíte byť na jednom mieste. Ak si vaša práca vyžaduje behanie z jedného konca kancelárie na druhý, Wi-Fi je jednoznačným víťazom. Zariadenie si môžete bez problémov preniesť na iný stôl bez toho, aby ste stratili spojenie. Ak naopak sedíte väčšinu času na jednom mieste, kábel je vhodnejším riešením a hneď zistíte prečo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rýchlosť a stabilita

Ethernetové káble rozhodne vyhrávajú, ak potrebujete stabilný prístup na internet a najvyššie prenosové rýchlosti. Wi-Fi je totiž menej stabilná a má takzvané mŕtve zóny, kde signál nie je dostatočne silný. Navyše môže byť rušený inými routermi, ktoré sa nachádzajú v blízkosti toho vášho. Rovnako treba povedať, že signál môže byť rušeným aj ďalšími Wi-Fi zariadeniami, a ovplyvnený môže byť aj väčším počtom  pripojených zariadení k jednému routeru. Jedným z riešení je buď investovať do kvalitnejšieho routera, alebo pripojiť počítač na internet cez kábel.

Wi-Fi je zároveň známa tým, že rýchlosť prenosu nie je konzistentná. Chvíľu môžete fungovať na plnej rýchlosti, ktorú vám operátor poskytuje, zatiaľ čo inokedy rýchlosť klesne takmer na nulu. Ak však používate ethernetový kábel, vždy dostanete 100% rýchlosť.

Latencia

Oneskorenie, ktoré sa často označuje aj ako ping. Je to čas, za ktorý sa dostanú dáta z vášho zariadenia tam, kde potrebujú. S týmto problémom sa stretávajú najme hráči, ktorí obľubujú online hry. S latenciou sa stretnete ako pri Wi-Fi, tak aj pri ethernetovom kábli, no v prípade kábla je latencia spravidla nižšia.

Štýl

Táto kategória je pre tých, ktorí si potrpia na estetiku. Určite viete, že väčšina Wi-Fi routerov by súťaž krásy nevyhrala, no ak sa rozhodnete používať ethernetový kábel, potom sa budete musieť vysporiadať…s káblom. Existuje niekoľko spôsobov, ako ho elegantne schovať tak, aby nebol na očiach, no majte na pamäti, že ak chcete pripojiť na internet viacero zariadení, potrebujete káble, ktoré idú od routera až k vášmu zariadeniu.Wi-Fi vs. Ethernetový kábel

Stránka, na ktorej môžete odmerať rýchlosť vášho internetu. Zdroj: vosveteit.skOtázka, či uprednostniť Wi-Fi, alebo ethernetový kábel nemá jasnú odpoveď. Všetko závisí len na tom, čo potrebujete, no pravidlo je také, že ak ste človek, uprednostňujúci mobilitu, Wi-Fi je jednoznačnou voľbou. Ak sa naopak radíte k náročnejším typom a chcete vyžmýkať z vášho internetu čo najviac, kábel je cestou pre vás.

Na internete existuje množstvo stránok, ktoré otestujú rýchlosť vášho pripojenia, či už Wi-Fi, alebo káblového. Ak ste stále na pochybách, môžete si otestovať rýchlosť v oboch prípadoch a na vlastné oči vidieť, aký rozdiel v rýchlosti budete mať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close