SpravodajstvoTechnológie

Wi-Fi 7 je na ceste: Čo nám ponúkne nová generácia bezdrôtového pripojenia?

Hoci si na revolučné zmeny ešte počkáme Wi-Fi 7 je skok dopredu v každom smere.

Technológia Wi-Fi 6 sa na trh dostala už v roku 2019, no stále existuje mnoho zariadení, alebo domácností, ktoré tento štandard nevyužívajú. Na tom nie je samozrejme nič zlé. Na jednu stranu sa svet ešte nestihol na nový štandard adaptovať, no pokrok ide dopredu a už čoskoro bude predstavená Wi-Fi 7.

Čo tento nový štandard prinesie? Na radikálne zmeny si ešte počkáme, pretože Wi-Fi 7 bude fungovať na štandardných frekvenciách – 2.4, 5 a 6 GHz, píše portál Android Authority. Napriek tomu sa môžeme tešiť na väčšiu spoľahlivosť pripojenia a celkovú stabilitu. To nieje však všetko, čo táto technológia prinesie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Okolo novej generácie bezdrôtového pripojenia ešte ostáva rúško tajomstva. Predpokladá sa, že sa bude nazývať Wi-Fi 7 a bude pokračovať v trende, ktorý nastavili jej predchodcovia. Dnes je tento štandard známy len pod svojim technickým menom, čo je IEEE 802.11be. Tento zložitý názov ale napovedá, že pôjde o vylepšenie pôvodného Wi-Fi štandardu – 802.11.

Známe je tiež, že Wi-Fi 7 sa bude zameriavať na vylepšenie väčšiny vlastností, ktoré zaviedli predchádzajúce štandardy. Wi-Fi 6 prišla s užitočnou funkciou, ktorá sa označuje ako OFDMA (pozn. redakcie: Orthogonal Frequency Division Multiple Access). Hoci vám tento názov veľa nepovie, vďaka tejto funkcii môže router zvládnuť naraz viac pripojených zariadení.

Wi-Fi 7 túto funkciu o triedu vylepší. Po novom pôjde o takzvanú koordinovanú OFDMA, čo znamená, že viacero bezdrôtových prístupových bodov dokáže medzi sebou komunikovať. Táto funkcia zlepší výkon väčších bezdrôtových sietí. Nový štandard taktiež zníži oneskorenie, čo je výhodou pri streamovaní, alebo hraní digitálnych hier.

Výrazný pokrok oproti Wi-Fi 6

Oneskorenie Wi-Fi 7 zníži zaujímavým spôsobom. Mimo lepších technológií tento štandard umožní odosielať a prijímať dáta cez rôzne frekvencie súčasne. Wi-Fi 7 bude fungovať na kanáloch s frekvenciou 320 MHz, čo je výrazný skok dopredu oproti Wi-Fi 6. Predchádzajúci štandart fungoval na siedmich kanáloch s frekvenciou 160 MHz. Spoločnosť Intel predpokladá, že Wi-Fi 7 poskytne maximálny dátový prenos až 46 Gbps, opäť obrovský skok oproti minulému štandardu. Maximálny dátový prenos Wi-Fi 6 bol 9 Gbps.

Lenže prečo je Wi-Fi 7 tak dôležité? V dnešnej dobe väčšina zariadení pracuje na štandarde Wi-Fi 5, ktorý má už dnes takmer desať rokov. Aj keď je dostupný novší štandard, väčšina spotrebiteľov naňho ešte neprešla. Už čoskoro príde na trh nová generácia a zdá sa, že chcú spoločnosti tento nový štandard pretláčať. Otázkou  preto zostáva, oplatí sa postupne vymieňať súčasný Wi-Fi 5 štandard za Wi-Fi 6, ak nám už na dvere klope Wi-Fi 7?

Mimochodom, i spoločnosť MediaTek pracuje na technológii Wi-Fi 7. Spoločnosť to oznámila počas predstavenia procesora Dimensity 9000. MediaTek v rámci prezentácie, počas ktorej sme mohli nahliadnuť do zákulisia vývoja uviedol, že Wi-Fi 7 vyrieši jeden z najväčších nedostatkov v podobne vzájomného rušenia signálov.

Vývoj ide dopredu a za posledné roky sme zaznamenali pokrok v oblastiach, ktoré by boli vďaka rýchlejšiemu bezdrôtovému pripojeniu ešte efektívnejšie. Video konferencie, smart zariadenia, či celé domácnosti sú dnes ešte stále relatívne novým pojmom, no v nasledujúcich rokoch ich popularita porastie čoraz viac. Sú to práve smart domácnosti, ktoré by mohli ťažiť s čo najrýchlejšieho bezdrôtového pripojenia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close